برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تخمين رسوب دهي شبكه جاده جنگلي با استفاده از مدل تحويل رسوب و سامانه اطلاعات مكاني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مهندسی مرتع و آبخیزداری، دانشکده منابع طبیعی، دانشگاه سمنان، سمنان، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: جاده هاي جنگلي از مهم ترين واحدهاي مديريتي جنگل محسوب مي شوند كه در حمل و نقل چوب و استفاده از ساير خدمات جنگل مانند شكار، توريسم و غيره نقش ويژه اي را ايفا مي كنند. يكي از بزرگ ترين مشكلات ناشي از جاده سازي در جنگل، به ويژه در صورت عدم رعايت اصول جاده سازي، ايجاد و افزايش اشكال مختلف فرسايش در اطراف جاده و بالطبع رسوب زايي در اثر از بين بردن پوشش گياهي، تخريب ساختمان خاك، افزايش سرعت رواناب و ناپايدار كردن شيب دامنه است.
روش بررسي: در اين تحقيق، رسوب ناشي از جاده هاي جنگلي موجود در بخشي از جنگل آموزشي و پژوهشي دانشگاه تربيت مدرس، با استفاده از مدل تحويل رسوب و در محيط
GIS تخمين زده شد. عوامل موثر بر فرسايش در اين مدل شامل زمين شناسي، جاده، شيب، بارندگي، پوشش گياهي و شبكه آب راهه مي باشند.
بحث و نتيجه گيري: فرسايش توليدي از اين شبكه جاده بدون در نظر گرفتن ميزان تحويل رسوب در حدود 1576.4 تن در سال تخمين زده شد. با درنظر گرفتن ميزان تحويل رسوب بر اساس فاصله از آب راهه، رسوب دهي از شبكه جاده در حدود 14.07 تن در سال به دست آمد. نتايج نشان داد سهم رسوب توليدي جاده ها در حدود 1.33 درصد رسوب خروجي حوضه است، در حالي كه اين جاده ها تنها 0.017 درصد از سطح حوزه آب خيز را شامل مي شوند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 92
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی