برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي كيفيت آب مخازن چاه نيمه زابل از نقطه نظر شرب و كشاورزي (با تكيه بر نمودارهاي شولر و ويلكوكس)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی، دانشگاه پیام نور، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: مديريت صحيح منابع آب بواسطه كمبود آن خصوصا در مناطق شهري كه نياز آبي تعداد زيادي از مردم از منابع آبي محدود و با هزينه زياد تصفيه سازي تامين مي شود، از ضروريات است. مخازن چاه نيمه سه گودال طبيعي بزرگ در جنوب دشت سيستان، واقع در حوالي مصب هيرمند بوده كه وسعتي معادل 50 ميليون مترمربع را اشغال كرده اند. از آب ذخيره شده در اين مخازن كه با آب باران و آب رودخانه سيستان پر مي شوند، جهت آبياري اراضي دشت سيستان، به ويژه در فصول كم آبي و تامين آب شرب شهرستان هاي زابل و زاهدان استفاده مي شود. با توجه به بهره برداري آب آشاميدني و كشاورزي از آب مخازن و در راستاي ارزيابي كيفيت آب مخازن چاه نيمه به مدت 1 سال مطالعه اي با اين هدف در مخازن چاه نيمه انجام پذيرفت.
روش بررسي: در اين بررسي غلظت كاتيون هاي
Na+ ،Mg2+ ، 2+Ca و آنيون هايCl- ، SO42- و پارامترهايEC ، TDS و TH در 9 ايستگاه واقع در 3 درياچه مورد نمونه برداري و سنجش قرار گرفت و در نهايت نتايج حاصل از آناليز نمونه ها بر روي نمودارهاي شولر و ويلكوكس منعكس گرديد.
يافته ها: بررسي ها حاكي از آن است كه كيفيت آب مخازن به لحاظ شرب، بر طبق نمودار شولر در طبقه قابل قبول جاي دارد و به لحاظ كشاورزي، بر طبق نمودار ويلكوكس در طبقه C3S1 كه معرف كيفيت متوسط است، قرار مي گيرد.
بحث و نتيجه گيري: لذا در صورتي كه خاك كشاورزي از نظر بافت سبك باشد، مي توان از آب اين مخازن جهت كشاورزي استفاده نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 149
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی