برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي علل تروما در بيماران بستري شده در بخش جراحي مركز آموزشي درماني طالقاني كرمانشاه (1375)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کرمانشاه، بلوار شهید بهشتی، بیمارستان طالقانی، بخش جراحی
 
چکیده: 
با توجه به شيوع تروما و عوارض شناخته شده آن و تناقصاتي كه در مورد علل تروما وجود دارد و نظر به عدم اطلاع از وضعيت آن در منطقه، به منظور تعيين عامل تروما تحقيقي در افراد بستري شده در مركز آموزشي درماني طالقاني در سال 1375 انجام گرفت.
روش مطالعه استفاده از داده هاي موجود بود. پرونده هاي واجد شرايط كه در آن علت بستري شدن بيمار تروما بوده است، مورد بررسي قرار گرفت. خصوصيات سن، جنس، عامل تروما و نوع تروما از پرونده ها استخراج و با آمار توصيفي ارايه گرديد.
طي مدت تحقيق، تعداد 128 پرونده واجد شرايط بررسي شد. سن زنان و مردان بترتيب 18.8± 33 و 14.2±27.3 سال بود. 66.5 درصد بيماران 40-16 سال داشتند. جوانان در معرض خطر بيشتر تروما به علت چاقوخوردگي بودند و خطر نسبي (R.R) آن 5 برابر بيشتر از افراد 40 سال و كمتر از 15 سال بود. عوامل تروما در اين مطالعه عبارت بودند از چاقوخوردگي (66.7%)، حوادث (17.5%) گلوله (17.1%)، سقوط از ارتفاع (4%) و ساير علل (4.7%). شايعترين محل آسيب ديده قفسه سينه با 56.3 درصد بود. از نظر نوع تروما 78 درصد sharp و 22 درصد blunt بود.
با توجه به علل شايع تروما و عوارض ناشي از آن متفاوت بودن اين علت با ساير گزارشها در اين زمينه به نظر مي رسد كه اين چنين حوادثي با عوامل اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي در ارتباط باشد و ضرورت بررسي عوامل موثر بر علل تروما و همچنين ايجاد شرايطي جهت رفع اين عوامل بيشتر احساس مي شود.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 222
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی