برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1395 , دوره  20 , شماره  1 (66) ; از صفحه 57 تا صفحه 70 .
 
عنوان مقاله: 

نقد و تحليل خوانش ملاصدرا از شيخ اشراق در مسئله رابطه وجود و نور

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اردبیل، خیابان دانشگاه، دانشگاه محقق اردبیلی
 
چکیده: 

هدف: اين مقاله به بررسي و نقد خوانش ملاصدرا از شيخ اشراق در مسئله رابطه نور و وجود مي پردازد.
روش: در اين تحقيق از روش تحليلي توصيفي که در پژوهش هاي نظري مد نظر است، بهره برده ايم.
يافته ها: ملاصدرا نور مورد نظر شيخ اشراق را با وجود، يکي مي داند. اين اعتقاد پايه اي مي شود تا همه آراي شيخ اشراق را وجودي تفسير کند، در حالي که دلايل چندي نشان مي دهد نور مورد نظر شيخ اشراق با وجود صدرايي يکي نيست، دلايلي از جمله: «1. اقسام نور و وجود يکي نيست، 2. تقابل وجود و ماهيت با تقابل نور و ظلمت به يک نحو نيست، 3. تشکيک انوار با تشکيک وجود متفاوت است، 4. وجود در نزد شيخ اشراق اعتباري، ولي نور امري حقيقي است، 5. ملاصدرا خود گاهي به سعه وجود نسبت به نور اعتراف دارد، و...».
نتيجه گيري: آنچه شيخ اشراق را به تعبير نور مي رساند، شروع فلسفه از نفس است، بر خلاف روش صدرا که از رويکردي عالم محورانه و در نتيجه از تمايز «وجود و ماهيت»، فلسفه خود را سامان مي دهد. اگر تفاوت در شروع فلسفه را از ويژگي هاي تفاوتهاي ساختاري دو مکتب بدانيم، هم اقتضاي تفاوت در ساختار دو حکمت و هم دلايل محتوايي اشاره شده ثابت مي کند نور مورد نظر سهروردي با وجود يکي نيست و در نتيجه، خوانش ملاصدرا از شيخ اشراق تاويل گرايانه است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

بابایی، ع. (1395). نقد و تحلیل خوانش ملاصدرا از شیخ اشراق در مسئله رابطه وجود و نور. مطالعات معرفتی در دانشگاه اسلامی, 20(1 (66)), 57-70. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=273097Vancouver : کپی

بابایی علی. نقد و تحلیل خوانش ملاصدرا از شیخ اشراق در مسئله رابطه وجود و نور. مطالعات معرفتی در دانشگاه اسلامی. 1395 [cited 2021October18];20(1 (66)):57-70. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=273097IEEE : کپی

بابایی، ع.، 1395. نقد و تحلیل خوانش ملاصدرا از شیخ اشراق در مسئله رابطه وجود و نور. مطالعات معرفتی در دانشگاه اسلامی, [online] 20(1 (66)), pp.57-70. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=273097. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 875 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی