برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1395 , دوره  15 , شماره  3 ; از صفحه 293 تا صفحه 301 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه کمي و کيفي روش هاي CTAB و SDS براي تخليص DNA از گياه دارويي ماريتيغال (.Silybum marianum L)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه جامع امام حسین (ع)
 
چکیده: 

زمينه و هدف: معمولا کيفيت DNA با عوامل مختلفي از جمله: عدم آلودگي ناشي از RNA، پروتئين، ليپيد و ساير ساختارهايي که براي آنزيم تک پليمراز (Taq Polymerase) در واکنش زنجيره اي پليمراز (PCR) و آنزيم هاي برشي مزاحم، سنجيده مي شود. وجود ترکيبات فنلي و ترکيبات ثانويه ديگر، استخراج DNA از بافت برگ گياه دارويي ماريتيغال (Silybum marianum L.) را جهت استفاده در مطالعات ژنتيکي و بيوتکنولوژي مشکل ساخته است.
روش بررسي: در اين مطالعه دو روش استخراج
DNA جهت استخراج از بافت برگ 11 توده ماريتيغال مورد مقايسه قرار گرفت. روش نخست بر اساس روش SDS انجام شد و در روش دوم از دستورالعمل CTAB با انجام تغييراتي استفاده گرديد. کميت DNA استخراج شده با تعيين ميزان جذب هر يک از نمونه ها در طول موج?هاي260 و 280 نانومتر به وسيله دستگاه اسپکتروفتومتر مشخص گرديد. در اين پژوهش کيفيت DNA از نظر وجود شکستگي و مقدار RNA استخراج شده به وسيله الکتروفورز با ژل آگارز ارزيابي شد.
يافته ها: در ميان روش هاي به کار گرفته شده جهت استخراج
DNA از بافت برگ جمعيت هاي ماريتيغال، روش CTAB از نظر کميت و کيفيت DNA استخراج شده کارآيي پاييني داشت، در حالي که روش SDS کارآيي مناسبي از نظر کميت، کيفيت و خلوص DNA استخراج شده نشان داد.
نتيجه گيري: از آنجايي که نسبت 280
A/ 260 A بيش از 2 نشان دهنده وجود RNA و تخريب زياد DNA و نسبت کمتر از 1.8 نشان دهنده وجود آلودگي پروتئيني در DNA است، بايد گفت که در مطالعات ژنتيکي و کارهاي مهندسي ژنتيک روشي براي تخليص DNA مناسب تر است که DNA با کيفيت و کميت بالاتري توليد کند. بسياري از مطالعات انجام گرفته نشان مي دهد که در گياهان دارويي و گياهاني که حاوي مواد پلي فنلي و پلي ساکاريد بالايي هستند به کارگيري روش تخليص CTAB و روش هايي که از نظر تکنيکي نزديک به اين روش هستند کارايي مناسب تري نشان مي دهند. CTAB به عنوان يک ماده شوينده مي تواند با DNA تشکيل کمپلکس دهد و آن را از کربوهيدرات ها و پروتئين ها جدا نمايد. پلي ساکاريد هاي باقيمانده نيز به وسيله NaCl غليظ حذف مي گردند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 774
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی