برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

روش هاي پيشگيري از بارداري هورموني و خطر ابتلا به HIV

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مامایی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان، رشت، ایران
 
چکیده: 

بيشتر از صد ميليون زن در جهان از روش هاي پيشگيري از بارداري هورموني اعم از روش هاي تزريقي و خوراکي استفاده مي کنند. نگراني بزرگي وجود دارد که بسياري از زناني که از روش هاي پيشگيري از بارداري هورموني استفاده مي کنند، احتمالا«در معرض خطر ابتلا به ويروس نقص ايمني (HIV) هستند، بنابراين اين مطالعه با هدف مروري بر شواهد مربوط به خطر ابتلا به HIV در افراد استفاده کننده از روش هاي پيشگيري از بارداري هورموني انجام شد.
مواد و روش ها: مطالعه حاضر مروري بر مطالعات انجام شده در زمينه خطر آلودگي به
HIV در زنان استفاده کننده از روش هاي پيشگيري از بارداري هورموني است. براي دستيابي به مقالات منتشر شده در اين زمينه، با استفاده از کليدواژه هاي پيشگيري از HIV، پيشگيري از بارداري هورموني، سلامت زنان، عوامل خطر، در سايت هاي ScienceDirect، BMJ، JAMA و PubMed جستجو انجام شد. مقالاتي که در طي سال هاي 1989 تا 2013 به زبان انگليسي منتشرشده بودند جهت مرور بررسي شدند.
يافته ها: در حال حاضر بيشتر از 42 ميليون نفر به
HIV مبتلا هستند. اکثر افراد آلوده در سنين باروري 49- 15 سال قرار دارند. حدود 45 درصد از اين زنان از روش هاي پيشگيري از بارداري هورموني استفاده مي کنند. استفاده طولاني مدت از روش هاي پروژستروني تنها مانند DMPA و NET-EN موجب باريک شدن موکوس سرويکوواژينال شده و سبب دسترسي آسان HIV به سلولهاي +4 CD در بافت ساب موکوسال مي شود و زمينه براي کسب HIV فراهم مي شود. اگرچه هنوز اهميت باليني مکانيسم بيولوژيکي که ارتباط بين مصرف روش هاي پيشگيري از بارداري هورموني و خطر ابتلا به HIV را مطرح مي کند، ناشناخته است.
بحث و نتيجه گيري: يافته ها نشان داد که ارتباطي بين مصرف روش هاي پيشگيري از بارداري هورموني و خطر ابتلا به
HIV وجود ندارد. با وجود اين مراکز ارائه دهنده خدمات تنظيم خانواده نقش مهمي را در پيشگيري از ابتلا به HIV دارند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 67
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی