5 SID.ir | بررسي ضريب اطمينان روش اشمرتمن در پايداري شيرواني هاي مسلح با ژئو تکستايل
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

بررسي ضريب اطمينان روش اشمرتمن در پايداري شيرواني هاي مسلح با ژئو تکستايل

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده مهندسی عمران، دانشگاه علم و صنعت ایران، تهران، ایران
 
چکیده: 

شيرواني هاي خاکي از جمله سازه هايي هستند که در موارد بسيار از جمله راه ها، جاده ها و ابنيه هايي از اين قبيل کاربرد فراواني دارند. اين سازه ها در بسياري از موارد مثل مقاومت کم خاک يا نوع بارگذاري بر روي شيب يا مشخصات هندسي آن همچون شيب بسيار تند يا ارتفاع زياد نياز به تسليح دارند تا پايداري مورد نياز حاصل شود. يکي از روش هاي تحليل رفتار و ارايه الگوي مناسب طراحي و ساخت براي شيرواني ها روش اشمرتمن مي باشد.
در اين روش نحوه تاثير المان تسليح در مجاورت سطح لغزش به گونه اي در نظر گرفته شده که مولفه قائم نيروي مسلح کننده باعث افزايش نيروهاي قائم بر سطح لغزش و در نتيجه افزايش مقاومت برشي مي شود. اما اندر کنش خاک و ژئوتکستايل در هنگام حرکت توده (گوه) لغزش و بيرون کشيده شدن مسلح کننده مي تواند باعث کاهش نيروهاي مقاوم عمود بر سطح لغزش و در نتيجه ضريب اطمينان شيرواني گردد. به منظور بررسي صحت درستي اين مساله تحقيق حاضر با استفاده از نرم افزار
ABAQUS که مبتني بر روش المان محدود مي باشد انجام شده است. به عنوان نتيجه ديده مي شود که اندرکنش ژئوتکستايل و خاک تاثير چنداني در کاهش نيروهاي مقاوم و ضريب اطمينان حاصل از آن ندارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 130
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی