برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير قيمت سوخت در کرايه حمل و نقل دريايي کالا با استفاده از روش هاي اقتصادسنجي (مطالعه موردي: اداره کل بندر و دريانوردي خرمشهر)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه فردوسی مشهد، پردیس بین الملل
 
چکیده: 

حمل و نقل دريايي، شالوده و زيربناي اصلي تجارت و عنصر اصلي زنجيره تامين کالاست. در اين زنجيره، بنادر به عنوان عامل تحريک اقتصاد کشورها و حلقه ارتباطي ميان حمل و نقل دريايي و زميني، تداوم جريان کالا و خدمات را تضمين کرده و ارزان ترين راه تبادل کالا را در اختيار تجار و صاحبان کالا قرار مي دهند. بندر خرمشهر در شمال غربي خليج فارس و در جنوب غربي کشور ايران و در همسايگي جنوب شرقي کشور عراق (مرززميني شلمچه) در محل تلاقي رودخانه هاي اروندرود و کارون در استان خوزستان واقع شده است. در اين تحقيق با بررسي تغييرات قيمت سوخت در کرايه حمل و نقل دريايي کالا در بندرخرمشهر سعي شده است ميزان تاثيرگذاري هرکدام از عوامل موثر برتغيير هزينه هاي کرايه حمل شناسايي و بررسي شود. اين پژوهش بر اساس اطلاعات سالانه سري هاي زماني 1375 تا 1391 مي باشد. نتايج حاصل از تحقيق نشان مي دهد قيمت سوخت کشتي با نرخ کرايه حمل و نقل دريايي کالا نسبت مستقيم دارد، تقاضاي حمل و نقل دريايي کالا با افزايش قيمت سوخت کشتي نسبت عکس دارد، ميزان مصرف سوخت با وزن کالاي جابجاشده (تن/ مايل) نسبت مستقيم دارد و افزايش تعداد شناورها با نرخ کرايه حمل ونقل دريايي نسبت معکوس دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

دریساوی بهمنشیر، ر.، و فلاحی، م. (1395). بررسی تاثیر قیمت سوخت در کرایه حمل و نقل دریایی کالا با استفاده از روش های اقتصادسنجی (مطالعه موردی: اداره کل بندر و دریانوردی خرمشهر). پژوهشنامه حمل و نقل, 13(3 (پیاپی 48)), 0-0. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=269961Vancouver : کپی

دریساوی بهمنشیر رضا، فلاحی محمدعلی. بررسی تاثیر قیمت سوخت در کرایه حمل و نقل دریایی کالا با استفاده از روش های اقتصادسنجی (مطالعه موردی: اداره کل بندر و دریانوردی خرمشهر). پژوهشنامه حمل و نقل. 1395 [cited 2021May17];13(3 (پیاپی 48)):0-0. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=269961IEEE : کپی

دریساوی بهمنشیر، ر.، فلاحی، م.، 1395. بررسی تاثیر قیمت سوخت در کرایه حمل و نقل دریایی کالا با استفاده از روش های اقتصادسنجی (مطالعه موردی: اداره کل بندر و دریانوردی خرمشهر). پژوهشنامه حمل و نقل, [online] 13(3 (پیاپی 48)), pp.0-0. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=269961. 

 
بازدید یکساله 133 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی