3 SID.ir | بررسي فراواني زايده استايلوييد طويل شده در راديوگرافي پانوراميک ديجيتال بيماران مراجعه کننده به دانشکده دندانپزشکي رشت (ايران)
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

بررسي فراواني زايده استايلوييد طويل شده در راديوگرافي پانوراميک ديجيتال بيماران مراجعه کننده به دانشکده دندانپزشکي رشت (ايران)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی رادیولوژی دهان و فک و صورت، دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، رشت، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: طويل شدگي زايده استايلوييد ممکن است منجر به بروز سندرم ايگل و علايم مرتبط شود. اين مطالعه با هدف بررسي فراواني زايده استايلوييد طويل شده و ارزيابي ارتباط شيوع آن با جنسيت و سن انجام شد.
روش بررسي: در اين مطالعه از راديوگرافي هاي پانوراميک ديجيتال مربوط به بيماران مراجعه کننده به بخش راديولوژي دهان دانشکده دندانپزشکي دانشگاه گيلان استفاده گرديد. طول زايده استايلوييد اندازه گيري شد و به انواع طويل شده، سودوآرتيکولار و قطعه اي طبقه بندي شد. الگوهاي کلسيفيکاسيون A، B،C و D تعيين گرديد. طول مساوي يا بيش از 30 ميلي متر به عنوان زايده استايلوييد طويل شده در نظر گرفته شد. داده ها توسط SPSS و با استفاده از آزمون هاي استفاده از آزمون هاي t-test، chi-square،Pearson و Spearman تجزيه و تحليل شد (P<0.05).
يافته ها: تصاوير راديوگرافي 505 بيمار شامل 227 مرد (45%) و 278 زن (55%) از 10 تا 72 سال (
40.1±12.9) مورد بررسي قرار گرفت. زايده استايلوييد طويل شده در 230 نفر (45.5%) مشاهده شد. تفاوت شيوع ESP بين مردها (46.09%) و زن ها (53.91%) معني دار نبود (P=0.63). از ميان انواع ESP، تايپ I و الگوي کلسيفيکاسيون B در مقايسه با ساير موارد فراواني بيشتري نشان دادند.
نتيجه گيري: مطابق با يافته هاي اين مطالعه، زايده استايلوييد طويل شده در جمعيت مورد بررسي شايع بود و با سن ارتباط قابل توجهي داشت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 69
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی