برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1395 , دوره  4 , شماره  1 ; از صفحه 33 تا صفحه 38 .
 
عنوان مقاله: 

نقش تجهيزات ايمني در کاهش شدت آسيب هاي سر و صورت در تصادفات موتور سيکلت و خودرو

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، یزد، ایران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: سوانح ترافيکي در ايران هر ساله منجر به مرگ و مير، مصدوميت و خسارات اقتصادي زيادي مي گردد. هدف اين مطالعه بررسي نقش تجهيزات ايمني بر کاهش شدت آسيب هاي سر وصورت ناشي از سوانح ترافيکي، در رانندگان خودرو و موتورسيکلت بود.
روش بررسي: در اين مطالعه مقطعي، 249 نفر از رانندگان خودرو و موتورسيکلت مصدوم از ناحيه سروصورت که در نه ماهه نخست سال 1394 به اورژانس بيمارستان هاي شهيد رهنمون و شهيد صدوقي يزد مراجعه کرده بودند به روش نمونه گيري تصادفي ساده وارد مطالعه شدند. اطلاعات مصدومان در يک پرسشنامه ثبت گرديد و تجزيه و تحليل شد. همچنين شکستگي استخوان هاي سروصورت و خونريزي هاي مغزي بر مبناي سي تي اسکن تشخيص داده شد.
يافته ها: ميانگين سني مراجعين
38±23 سال بود و 67 نفر (26.9 درصد) زن و 182 نفر (73.1 درصد) مرد بودند. 167 نفر (67.1 درصد) از مصدومان، موتورسيکلت سوار و 82 نفر (32.9 درصد) سرنشين خودرو بودند. کاهش سطح هوشياري در 8 نفر (3.2 درصد)، شکستگي استخوان هاي صورت در 80 نفر (32.1 درصد) و خونريزي مغزي در 39 نفر (15.7 درصد) از بيماران وجود داشت. در بين موتورسواران، 36 نفر داراي کلاه ايمني بودند و از بين خودرو سواران تنها 37 نفر از کمربند ايمني در حين تصادف استفاده کرده بودند. ارتباط معني داري بين استفاده از کلاه ايمني در موتورسواران، کمربند ايمني درخودروسواران و استفاده از خودرو مجهز به کيسه هوا و چراغ مناسب با کاهش شدت آسيب ناحيه سروصورت در سوانح ترافيکي وجود داشت (p<0.05).
نتيجه گيري: استفاده از تجهيزات ايمني در حين رانندگي با خودرو و موتورسيکلت سبب کاهش چشمگير شدت آسيب هاي وارده به ناحيه سر مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حاجی مقصودی، م.، و اخلاقی، س.، و نیکوئیه، م.، و دهقانی، م.، و احمدی هنزایی، س.، و حسینی، س. (1395). نقش تجهیزات ایمنی در کاهش شدت آسیب های سر و صورت در تصادفات موتور سیکلت و خودرو. ارتقای ایمنی و پیشگیری از مصدومیت ها, 4(1), 33-38. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=269814Vancouver : کپی

حاجی مقصودی مجید، اخلاقی سیدمصطفی، نیکوئیه مهرناز، دهقانی محمدحسین، احمدی هنزایی سیدوحید، حسینی سیدمحمدحسین. نقش تجهیزات ایمنی در کاهش شدت آسیب های سر و صورت در تصادفات موتور سیکلت و خودرو. ارتقای ایمنی و پیشگیری از مصدومیت ها. 1395 [cited 2021October22];4(1):33-38. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=269814IEEE : کپی

حاجی مقصودی، م.، اخلاقی، س.، نیکوئیه، م.، دهقانی، م.، احمدی هنزایی، س.، حسینی، س.، 1395. نقش تجهیزات ایمنی در کاهش شدت آسیب های سر و صورت در تصادفات موتور سیکلت و خودرو. ارتقای ایمنی و پیشگیری از مصدومیت ها, [online] 4(1), pp.33-38. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=269814. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 547 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی