برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1395 , دوره  4 , شماره  1 ; از صفحه 33 تا صفحه 38 .
 
عنوان مقاله: 

نقش تجهيزات ايمني در کاهش شدت آسيب هاي سر و صورت در تصادفات موتور سيکلت و خودرو

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، یزد، ایران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: سوانح ترافيکي در ايران هر ساله منجر به مرگ و مير، مصدوميت و خسارات اقتصادي زيادي مي گردد. هدف اين مطالعه بررسي نقش تجهيزات ايمني بر کاهش شدت آسيب هاي سر وصورت ناشي از سوانح ترافيکي، در رانندگان خودرو و موتورسيکلت بود.
روش بررسي: در اين مطالعه مقطعي، 249 نفر از رانندگان خودرو و موتورسيکلت مصدوم از ناحيه سروصورت که در نه ماهه نخست سال 1394 به اورژانس بيمارستان هاي شهيد رهنمون و شهيد صدوقي يزد مراجعه کرده بودند به روش نمونه گيري تصادفي ساده وارد مطالعه شدند. اطلاعات مصدومان در يک پرسشنامه ثبت گرديد و تجزيه و تحليل شد. همچنين شکستگي استخوان هاي سروصورت و خونريزي هاي مغزي بر مبناي سي تي اسکن تشخيص داده شد.
يافته ها: ميانگين سني مراجعين
38±23 سال بود و 67 نفر (26.9 درصد) زن و 182 نفر (73.1 درصد) مرد بودند. 167 نفر (67.1 درصد) از مصدومان، موتورسيکلت سوار و 82 نفر (32.9 درصد) سرنشين خودرو بودند. کاهش سطح هوشياري در 8 نفر (3.2 درصد)، شکستگي استخوان هاي صورت در 80 نفر (32.1 درصد) و خونريزي مغزي در 39 نفر (15.7 درصد) از بيماران وجود داشت. در بين موتورسواران، 36 نفر داراي کلاه ايمني بودند و از بين خودرو سواران تنها 37 نفر از کمربند ايمني در حين تصادف استفاده کرده بودند. ارتباط معني داري بين استفاده از کلاه ايمني در موتورسواران، کمربند ايمني درخودروسواران و استفاده از خودرو مجهز به کيسه هوا و چراغ مناسب با کاهش شدت آسيب ناحيه سروصورت در سوانح ترافيکي وجود داشت (p<0.05).
نتيجه گيري: استفاده از تجهيزات ايمني در حين رانندگي با خودرو و موتورسيکلت سبب کاهش چشمگير شدت آسيب هاي وارده به ناحيه سر مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 363
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی