4 SID.ir | اثر مکمل ياري با کوآنزيم کيوتن بر قند خون ناشتا، هموگلوبين گليکوزيله و انسولين ناشتا: يک مطالعه مروري نظام مند و متاآناليز (مقاله مروري)

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

اثر مکمل ياري با کوآنزيم کيوتن بر قند خون ناشتا، هموگلوبين گليکوزيله و انسولين ناشتا: يک مطالعه مروري نظام مند و متاآناليز (مقاله مروري)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اصفهان، خیابان هزار جریب، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دانشکده تغذیه و علوم غذایی، گروه تغذیه
 
چکیده: 

مقدمه: در مورد نقش کوآنزيم کيوتن در ديابت مطالعات متعددي منتشر گرديده است که در بسياري از آن ها نتايج ضد و نقيضي گزارش شده است. اين متاآناليز بر روي مطالعات کارآزمايي باليني تصادفي کنترل شده و با هدف بررسي اثر مکمل ياري با کوآنزيم کيوتن بر بيومارکرهاي ديابت صورت گرفته است.
روش ها: اين مطالعه به صورت مروري نظام مند و متاآناليز بر روي مقالات منتشر شده بين سال هاي 1998 تا دسامبر 2015 و بر اساس پايگاه هاي معتبر اطلاعات پزشکي شامل
Pubmed, EMBASE, Science direct, ISI web of science و Google Scholar انجام شد. در مجموع، نتيجه جستجوي پايگاه ها به 16 مقاله رسيد که اثرات کوآنزيم کيوتن را بر بيومارکرهاي قند خون ناشتا (n=14)، انسولين ناشتا (n=5) و هموگلوبين گليکوزيله (n=11) گزارش کرده بودند. در محاسبه ميانگين اثر از SD استفاده شد. فاصله اطمينان 95% در نظر گرفته شد.
يافته ها: متاآناليز انجام شده بر روي مطالعاتي که تاثير مکمل ياري را بر روي قند خون ناشتا گزارش کرده بودند نشان مي دهد که مکمل ياري کوآنزيم کيوتن منجر به کاهش قابل توجه قند خون ناشتا مي شود (ميانگين تغييرات:
-0.20 mg/dL و 95% فاصله اطمينان: -0.02 و - -0.38). با اين وجود اثر مکمل ياري بر هموگلوبين گليکوزيله و انسولين ناشتا قابل ملاحظه نبود (ميانگين تغييرات: % 22- و 95% فاصله اطمينان: 0.12 و -0.22) و (ميانگين تغييرات: 0.12 pmol/l و 95% فاصله اطمينان: 0.44 و -0.21).
نتيجه گيري: مکمل ياري با کوآنزيم کيوتن منجر به کاهش سطوح هموگلوبين گليکوزيله و انسولين ناشتا نشد. با اين وجود توانست به طور قابل ملاحظه اي منجر به کاهش سطوح قند خون ناشتا شود. کاهش قابل ملاحظه قند خون ناشتا که در اين مطالعه، از نظر آماري معني دار بوده است، اما هر مطالعه اي با حجم بالا نهايتا تفاوت هاي جزيي نيز از نظر آماري معني دار مي شوند حال آنکه اين تفاوت و کاهش از نظر باليني معني دار، قابل ملاحظه و کاربردي نمي باشد
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 78
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی