برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ارث جنين آزمايشگاهي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه حقوق، دانشکده الهیات و معارف اسلامی، دانشگاه حکیم سبزواری، سبزوار، ایران
 
چکیده: 

پيشرفت هاي پزشکي به موازات آنکه زوج هاي نابارور را اميدوار به فرزندآوري کرده است، مشکلات حقوقي بسياري نيز به وجود آورده است که رسيدن به پاسخ يا راه حل مناسب مستلزم تعامل و هم گرايي صاحب نظران پزشکي و حقوق است و در اين ميان لزوم ايجاد رشته حقوق پزشکي نيز پررنگ تر مي گردد.
بحث تلقيح پس از مرگ شوهر يکي از موضوعاتي است که دو رشته حقوق و پزشکي به چالش مي کشد و پرسش هاي متعددي از جمله شناسايي نسب کودک متولدشده و نيز اخذ شناسنامه و بالاخره ارث کودک متولدشده را مطرح مي سازد.
اين نوشتار صرفا به دنبال بررسي ارث جنين آزمايشگاهي است که پس از مرگ پدر تلقيح شده باشد و تلاش دارد با متمايزساختن جنيني که حاصل لقاح خارج رحمي است با جنين حاصل از تلقيح طبيعي، عمومات و ادله را صرفا ناظر به جنين طبيعي بداند.
به باور نويسندگان، کودک متولدشده درنتيجه لقاح خارج رحمي پس از مرگ پدر عرفا فرزند متوفي تلقي مي شود و در فقه نيز منعي بر ارث نبردن چنين کودکي وجود ندارد. بنابراين از پدر متوفاي خود ارث مي برد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

پوراسماعیلی، ع.، و قندی، ص.، و پژهان، ا. (1394). بررسی ارث جنین آزمایشگاهی. فقه پزشکی, 7(24-25), 133-152. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=269799Vancouver : کپی

پوراسماعیلی علیرضا، قندی صدیقه، پژهان اکبر. بررسی ارث جنین آزمایشگاهی. فقه پزشکی. 1394 [cited 2021September27];7(24-25):133-152. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=269799IEEE : کپی

پوراسماعیلی، ع.، قندی، ص.، پژهان، ا.، 1394. بررسی ارث جنین آزمایشگاهی. فقه پزشکی, [online] 7(24-25), pp.133-152. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=269799. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 0 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی