5 SID.ir | تعيين ميزان مواجهه شغلي کارگران ساختماني با گرد و غبار کلي تنفسي و سيليس کريستالي تنفسي
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

تعيين ميزان مواجهه شغلي کارگران ساختماني با گرد و غبار کلي تنفسي و سيليس کريستالي تنفسي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات ارتقای ایمنی و پیشگیری از مصدومیت‌ها، گروه مهندسی بهداشت محیط، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: يکي از مهم ترين مخاطرات شغلي براي سلامتي کارگران ساختماني، گرد و غبار است که با توجه به ماهيت مواد مورد استفاده، مي تواند شامل سيليس کريستالي باشد که به عنوان سرطان زاي قطعي براي انسان، طبقه بندي شده است. با توجه به نبود اطلاعات در مورد ميزان مواجهه کارگران ساختماني در ايران، اين مطالعه با هدف تعيين ميزان مواجهه کارگران ساختماني با گرد و غبار تنفسي و سيليس کريستالي تنفسي انجام شد.
روش بررسي: در اين مطالعه مقطعي توصيفي، مواجهه شغلي 85 نفر از کارگران ساختماني در پنج گروه شغلي ارزيابي گرديد. پايش فردي کارگران با گرد و غبار کلي تنفسي به روش
NIOSH0600 و گرد و غبار سيليس کريستالي تنفسي به روش NIOSH7602 با استفاده از طيف سنج FT-IR انجام گرديد. ارزيابي خطر افزوده مرگ و مير ناشي از سيليکوزيس و سرطان ريه در ارتباط با مواجهه تجمعي افراد به سيليس کريستالي بر اساس مدل ارايه شده در مطالعه Rice و Manettej انجام گرديد.
يافته ها: ميانگين مواجهه شاغلين با گرد و غبار کلي تنفسي
8.9±0.35 mg/m3 و گرد و غبار سيليس کريستالي تنفسي 0.13±0.019 mg/m3 اندازه گيري گرديد. بين ميزان مواجهه گروه هاي شغلي مختلف با گرد و غبار کلي تنفسي (p<0.001) و گرد و غبار سيليس کريستالي تنفسي (p=0.007) اختلاف معني داري مشاهده شد. در کارگران ساختماني خطر نسبي مرگ و مير ناشي از سيليکوزيس بين 40-1 در هر هزار نفر و خطر افزوده مرگ و مير بر اثر سرطان ريه در دامنه 49-21 در هر 1000 مورد مرگ و مير تخمين زده شد.
نتيجه گيري: با توجه به ارزيابي خطر غير قابل قبول و مواجهه شغلي چندين برابر حد تماس مجاز کارگران ساختماني به گرد و غبار کلي تنفسي و سيليس کريستالي تنفسي، اقدامات کنترل مديريتي و فني-مهندسي براي کاهش مواجهه و پيشگيري از عوارض و بيماري هاي ناشي از آن براي کارگران ساختماني ايران ضروري است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 261
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی