برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1384 , دوره  7 , شماره  22 ; از صفحه 157 تا صفحه 176 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي و مقايسه بهره وري گروه هاي مختلف صنعتي كوچك و بزرگ ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه بوعلی سینا، همدان
 
چکیده: 

يكي از معيارهاي مهمي كه از طريق آن مي توان به قدرت يك فعاليت صنعتي براي دستيابي به مزيت هاي نسبي در سطح داخلي و حتي در سطح خارجي پي برد، مقدار بهره وري عوامل توليد آن است. رشد بهره وري عوامل توليد موجب كاهش هزينه هاي توليد و افزايش قدرت رقابت توليدكننده در بازار مي گردد و سرمايه گذاران، صنايعي را در اولويت سرمايه گذاري خود قرار مي دهند كه علاوه برارزش افزوده قابل توجه، از بهره وري بالاتري نيز برخوردار باشند.

در اين پژوهش بهره وري كل، متوسط و نهايي فعاليت هاي مختلف صنعتي كوچك و بزرگ ايران كه بر حسب طبقه بندي بين المللي (I.S.I.C.Rev.2) به گروه صنعتي تقسيم شده اند، طي دوره زماني 1366-1380 محاسبه و مورد مقايسه قرار مي گيرد.

براي مطالعه و محاسبه بهره وري كل و نهايي صنايع مختلف از تابع توليد كاب- داگلاس استفاده شده است و به منظور محاسبه بهره وري متوسط، ميانگين نسبت ارزش افزوده به عامل توليد كار و سرمايه طي دوره زماني فوق مورد استفاده قرار گرفته است.

نتايج پژوهش حاكي از آن است كه بهره وري كل، متوسط و نهايي كل صنايع كوچك كمتر از كل صنايع بزرگ است، اما برخي از گروه هاي صنعتي كوچك نسبت به صنايع بزرگ داراي بهره وري بيشتري است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 133
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی