برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1394 , دوره  18 , شماره  3 ; از صفحه 59 تا صفحه 73 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه ريخت شناسي و تکوين فوليکول هاي حاصل از کشت بافت تخمدان موش در سه روش قطرات معلق، زير روغن و روي صفحه کشت سه بعدي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه علوم تشریح، دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران، کدپستی 1411713116
 
چکیده: 

هدف: هدف از اين مطالعه مقايسه کارآيي سه روش کشت بافت تخمدان شامل کشت در قطرات معلق، زير روغن و روي صفحه کشت سه بعدي در راستاي بهبود رشد آزمايشگاهي فوليکول هاي تخمداني بود.
مواد و روش ها: تخمدان ها از موش هاي سوري نژاد
NMRI ماده هفت روزه قطع نخاع گردني شده، جمع آوري و در محيط a-MEM حاوي 5 درصد سرم جنين گاوي به مدت 7 روز و در سه گروه شامل قطرات معلق، زير روغن و روي صفحه کشت سه بعدي کشت شدند. ريخت شناسي و مساحت تخمدان و درصد فوليکول هاي طبيعي در سه گروه ارزيابي و مقايسه شد. به علت رشد بهتر تخمدان ها در گروه کشت روي صفحه کشت سه بعدي نسبت به بقيه گروه ها، فوليکول هاي پره آنترال آن ها جدا و به مدت 12 روز کشت شدند. سپس در پايان دوره کشت اخير، ميانگين قطر فوليکول، نرخ بقا و بلوغ تخمک هاي حاصل از آن ها در طول کشت ارزيابي شد.
نتايج: درصد فوليکول هاي طبيعي پس از 7 روز کشت در گروه کشت قطرات معلق، زير روغن و روي صفحه کشت سه بعدي، به ترتيب
51.63±3.93، 40.52±5.86 و 73.85±2.49 و بود. درصد فوليکول هاي پره آنترال در گروه کشت روي صفحه کشت سه بعدي از 2.1±0.44 قبل از کشت به 24.5±2.4 پس از کشت افزايش معني داري يافت (P<0.05) ولي در دو گروه ديگر تفاوت معني داري مشاهده نشد. سطح تخمدان ها در همه گروه هاپس از 7 روز کشت به طور معني داري افزايش يافت (P<0.05). در گروه تخمدان هاي کشت شده روي صفحه کشت سه بعدي، ميانگين قطر فوليکول هاي جدا شده پس از 12 روز کشت 410±7.07 و ميزان تخمک متافاز دو 30.26 درصد بود.
نتيجه گيري: کشت روي صفحه کشت سه بعدي هم از حيث رشد تخمدان و هم از حيث ريخت شناسي، ساختار و درصد فوليکول هاي پره آنترال در مقايسه با دو گروه ديگر مناسب تر بود
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 143
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی