برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1395 , دوره  4 , شماره  1 ; از صفحه 81 تا صفحه 90 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه اثر عصاره الکلي و فراکسيون هاي زعفران با کلروکين روي پلاسموديوم برگئي در موش سوري در شرايط in vivo

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات فارماکوگنوزی، دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: با توجه به اين که گياهان دارويي يک منبع وسيع تهيه داروها و پايه اصلي توسعه ترکيبات دارويي جديد از جمله مقاومت داروئي به درمان هاي رايج ضد مالاريا مي باشند در اين مطالعه اثر عصاره الکلي و فراکسيون هاي زعفران بر مالاريا به طور تجربي بر روي موش سفيد آزمايشگاهي مورد بررسي قرار گرفت و با کلروکين مقايسه شد.
روش کار: در اين مطالعه تعداد 65 عدد موش سوري نر معمولي که از نظر جنس، وزن و سن در شرايط مشابهي قرار داشتند، به طور تصادفي به 13 گروه 5 تايي تقسيم شدند، که 11 گروه از آن با پلاسموديوم برگئي آلوده گرديدند و با عصاره زعفران و فراکسيون هاي آن و کلروکين با روش پيشنهادي (
Ryley and Petrs 1970) تحت درمان قرار گرفتند. در اين روش پس از مشاهده انگل در خون محيطي به جز گروههاي شاهد و دريافت کننده پلاسبو با دوزهاي 350، 700 و 1050ميلي گرم به ازاي هر کيلوگرم وزن بدن از عصاره هاي آبکي، الکلي و اتيل استاتي و غلظت 20 mg/kg کلروکين و مقدار50mg/kg شلاتور آهن تحت درمان قرار گرفتند. موثرترين غلظت در بين غلظت هاي مورد استفاده مشخص گرديد.درمان به صورت خوراکي و در هر مرحله تا 4روز ادامه داشت. ميزان کاهش پارازيتمي در گروه هاي درمان شده با عصاره در روزهاي چهار و هفت با گروه هاي شاهد، دريافت کننده دارونما و کلروکين مشخص گرديد. گروه 13 در اين مطالعه بدون هيچگونه تزريقي از انگل و دارو بوده، صرفا جهت کنترل مرگ و مير تصادفي موش ها در حيوانخانه نگهداري شد.
نتايج: تحليل داده ها با استفاده از نرم افزار
SPSS و آزمون t انجام گرديده و موثرتر ين غلظت در بين غلظت ها مورد استفاده مشخص شد. بررسي نشان ميدهد که غلظت700mg/kg اتيل استاتي و غلظت350mg/kg و 700 از عصاره گياهي به نحو معني داري باعث کاهش ميزان پارازيتمي در روز هفت در موش هاي آلوده شده است (p<0.05).
نتيجه گيري:مطالعه نشان مي دهد تاثير عصاره الکلي زعفران بر روي پلاسموديوم برگئي مورد توجه است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 183
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی