برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1394 , دوره  5 , شماره  16 ; از صفحه 11 تا صفحه 40 .
 
عنوان مقاله: 

مطالعه تطبيقي کدها و دستورالعمل هاي اخلاق در پژوهش هاي پزشکي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
 
چکیده: 

بعد از جنگ جهاني دوم و با توجه به مسائلي که در عرصه بين المللي پيرامون پژوهش هاي انجام گرفته بر روي اسراي جنگي پيش آمد، جامعه جهاني به شدت تحت تاثير جنايات انجام شده قرار گرفت و به همين علت کدهاي اخلاق در پژوهش بر روي نمونه هاي انساني در پايان جنگ و پس از آن در دادگاهي با نام نورنبرگ در سال 1947 به تصويب رسيد. سپس اين کدها بارها مورد بررسي قرار گرفتند و در اعلاميه هاي جهاني هلسينگي تکميل شدند. در برخي کشورها مانند ايالات متحده کدهاي ويژه اي تحت نظر کميته اي که از طرف رييس جمهور آمريکا مشخص شده بود، ارائه گرديد که در 1974 ميلادي به گزارش بلمونت معروف شد. در جمهوري اسلامي ايران نيز با توجه به الزامات مذهبي و ملي لزوم تدوين کدهاي مختص به کشور احساس مي شد که نهايتا يک پروژه تحقيقاتي که در سال 1376 آغاز شد و منجر به تدوين کدهاي 26 گانه اخلاق در پژوهش هاي پزشکي گرديد. با اين وجود تنها ابلاغ اين کدها نمي تواند تضمين کننده رعايت اصول و موازين اخلاقي در همه مراحل پروژه ها باشد و کميته هاي اخلاق در پژوهش بايد با ساز و کارهاي اجرايي متناسب و با دقت کامل جايگاه خود را در مراحل حساس تصويب و نظارت بر پروژه ها باز يابند و بتوانند چه در مرحله طراحي و چه در مرحله اجرا و نهايتا انتشار نتايج حضور پررنگ داشته باشند، لذا مطالعه تطبيقي کدها و دستورالعمل هاي اخلاقي براي جلوگيري از انحرافات احتمالي در مسير پژوهش ضروري به نظر مي رسد.
مطالعه حاضر، مطالعه کتابخانه اي و از نوع مروري است که پس از بررسي ادبيات علمي موجود در داخل کشور مجموعه کدهاي بين المللي موجود از جمله نورنبرگ، هلسينکي، بلمونت و... و نيز رجوع به مقالات و کتب داخلي و خارجي موجود در اين زمينه بررسي مي شود. يافته هاي اين مطالعه مروري مي تواند به سياست گذاران تدوين کدهاي اخلاقي کمک کند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
Cite:
APA : کپی

عباسی، م.، و طاهری، م. (1394). مطالعه تطبیقی کدها و دستورالعمل های اخلاق در پژوهش های پزشکی. اخلاق زیستی, 5(16), 11-40. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=268750Vancouver : کپی

عباسی محمود، طاهری مجید. مطالعه تطبیقی کدها و دستورالعمل های اخلاق در پژوهش های پزشکی. اخلاق زیستی. 1394 [cited 2021April18];5(16):11-40. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=268750IEEE : کپی

عباسی، م.، طاهری، م.، 1394. مطالعه تطبیقی کدها و دستورالعمل های اخلاق در پژوهش های پزشکی. اخلاق زیستی, [online] 5(16), pp.11-40. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=268750>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 568 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی