برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
اسفند 1394 , دوره  8 , شماره  6 ; از صفحه 34 تا صفحه 44 .
 
عنوان مقاله: 

عبدالغفار نجم الملک و تحول جغرافيا و تقويم هاي نجومي با تکيه بر کاربرد آن ها در طب در عهد قاجار

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان انقلاب، گروه تاریخ، دانشگاه تهران
 
چکیده: 

جغرافيا و نجوم از جمله کهن ترين و متداول ترين علوم سنتي به شمار مي آيند که از قديم ترين دوران تا روزگار معاصر تداوم يافته و پيوستگي آن ها با دانش طب همواره مورد توجه بوده است. اين پيوستگي در نجوم، مشتمل بر تقويم هاي نجومي و پيش بيني زمان سعد و نحس براي درمان بيماري ها و در بستر جغرافيايي، شامل ارتباط سلامت و بيماري انسان با عوامل محيطي بوده است که در گذر زمان رو به تکامل نهاد و به صورت شاخه جغرافياي پزشکي نمود يافت.
در جستار حاضر با استفاده از روش توصيفي- تحليلي و با به کارگيري متون تاريخي و تقويم هاي نجومي، نقش عبدالغفار نجم الملک، منجم باشي دربار ناصري و معلم جغرافيا و نجوم مدرن دارالفنون در تحول علوم مذکور مورد ارزيابي قرار مي گيرد. مقاله حاضر ضمن پاسخ گفتن به اين مساله، مي کوشد تا علل توفيق نجم الملک در تحول دانش جغرافيا و عدم موفقيت وي در دگرگون سازي تقويم هاي سنتي عهد قاجار را بررسي کند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ثقفی، م. (1394). عبدالغفار نجم الملک و تحول جغرافیا و تقویم های نجومی با تکیه بر کاربرد آن ها در طب در عهد قاجار. مجله ایرانی اخلاق و تاریخ پزشکی, 8(6), 34-44. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=268682Vancouver : کپی

ثقفی مریم. عبدالغفار نجم الملک و تحول جغرافیا و تقویم های نجومی با تکیه بر کاربرد آن ها در طب در عهد قاجار. مجله ایرانی اخلاق و تاریخ پزشکی. 1394 [cited 2021September28];8(6):34-44. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=268682IEEE : کپی

ثقفی، م.، 1394. عبدالغفار نجم الملک و تحول جغرافیا و تقویم های نجومی با تکیه بر کاربرد آن ها در طب در عهد قاجار. مجله ایرانی اخلاق و تاریخ پزشکی, [online] 8(6), pp.34-44. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=268682. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 469 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی