برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
ارديبهشت 1395 , دوره  9 , شماره  1 ; از صفحه 11 تا صفحه 25 .
 
عنوان مقاله: 

ارايه، ارزيابي و مقايسه مدل هاي رايج تصميم سازي اخلاقي در پزشکي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، بلوار کشاورز، خیابان 16 آذر، نرسیده به خیابان پورسینا، پلاک 23، طبقهی چهارم
 
چکیده: 

دوراهي هاي اخلاقي يکي از مهم ترين مسائل اخلاقي پزشکان است که در طي فعاليت حرفه اي آنان، به کرات رخ مي دهد و در صورتي که پزشک، توانايي و مهارت کافي براي مواجهه با آن را کسب نکرده باشد، ممکن است به سمت رفتارهاي غيراخلاقي سوق داده شود. متخصصان اخلاق زيستي، همواره دغدغه حل دوراهي اخلاقي، در عرصه فعاليت هاي حرفه اي پزشکان و تسهيل در امر تصميم گيري هاي اخلاقي را داشته اند. از اين رو، آنان در اغلب موارد تلاش کرده اند تا با تلفيق مناسبي از مکاتب اخلاقي گوناگون، به يک راه حل کاربردي و مفيد دست يابند. ارائه مدل هاي تصميم گيري، بخشي از اين تلاش براي کاربردي کردن اخلاق در پزشکي است. حل دوراهي اخلاقي پزشکان، بدون کسب مهارت، امکان پذير نيست و تسلط در به کارگيري يک مدل تصميم گيري، مي تواند جزئي از اين مهارت آموزي باشد.
اين مدل ها با نشان دادن چارچوب هاي مختلف درصدد کمک به تصميم سازي اخلاقي در عرصه سلامت هستند. اين مقاله درصدد معرفي، ارزيابي و مقايسه مدل هاي رايج تصميم سازي اخلاقي پزشکي است تا با معرفي اين رويکرد، به يافتن راه حل هاي مناسب در زمان مواجهه با چالش ها و دوراهي هاي اخلاقي کمک کند. از اين رو، مقاله با برشمردن مزاياي استفاده از مدل و معرفي اجمالي مدل هاي پرطرف دار، پيشنهاد مي کند که در تصميم گيري ها، حل مسائل اخلاقي و تحليل موارد اخلاقي، رويکرد استفاده از مدل مدنظر قرار گيرد. اگرچه هر مدل معايب و مزايايي دارد، ولي کسب مهارت در کاربرد هر يک از اين مدل ها، تصميم گيري را تسهيل خواهد کرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

مدنی، م.، و سعیدی تهرانی، س. (1395). ارایه, ارزیابی و مقایسه مدل های رایج تصمیم سازی اخلاقی در پزشکی. مجله ایرانی اخلاق و تاریخ پزشکی, 9(1), 11-25. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=268641Vancouver : کپی

مدنی منصوره، سعیدی تهرانی سعیده. ارایه, ارزیابی و مقایسه مدل های رایج تصمیم سازی اخلاقی در پزشکی. مجله ایرانی اخلاق و تاریخ پزشکی. 1395 [cited 2021September25];9(1):11-25. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=268641IEEE : کپی

مدنی، م.، سعیدی تهرانی، س.، 1395. ارایه, ارزیابی و مقایسه مدل های رایج تصمیم سازی اخلاقی در پزشکی. مجله ایرانی اخلاق و تاریخ پزشکی, [online] 9(1), pp.11-25. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=268641. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 267 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی