برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1395 , دوره  13 , شماره  40 ; از صفحه 5 تا صفحه 18 .
 
عنوان مقاله: 

تاثيرات باغ هاي تيموري در سمرقند بر باغ هاي صفوي در اصفهان (خيابان چهارباغ)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

در طول تاريخ يکي از زيباترين فعاليت هاي انسان، آفرينش باغ بوده است. هنر باغ سازي يکي از کهن ترين هنرهاي ايرانيان است که داراي سنت هاي ارزشمند و قدرتي معنوي است. قدم نهادن در باغ هاي ايراني، ما را به اين انديشه وا مي دارد که چه رمز و رازي در پس ظاهر آراسته آنها نهفته است که بعد از گذشت قرن ها کهنه نمي شوند و همچنان با منظري جذاب، انسان امروز را به سوي خود دعوت مي کنند. شکل باغ در ايران از ديرباز تاکنون با طبيعت و ميزان آب تناسبي کامل داشته است. اطلاعات درباره باغ هاي سمرقند به گزارش هاي کلاويخو و تعدادي مقاله محدود شده و در حال حاضر اثري از بيشتر باغ هاي سمرقند و اصفهان ديده نمي شود. هدف اصلي اين مقاله بررسي ساختار فيزيکي باغ هاي سمرقند و اصفهان و تاثيرات باغ هاي تيموري در سمرقند بر باغ هاي خيابان چهارباغ اصفهان در دوره صفوي است تا اينکه محتواي اين مطالعات، گامي در جهت مطالعات بيشتر در اين زمينه باشد.
در اين راستا با رويکرد توصيفي- تاريخي، مروري به شناخت عناصر شکل دهنده باغ هاي دو دوره تيموري و صفوي و شباهت ها و تفاوت ها در اين باغ ها با دو دوره زماني متفاوت پرداخته مي شود و در واقع توصيفاتي که درباره باغ هاي اين دوران (تيموري - صفوي) شده، بسيار مفصل تر از توصيفاتي است که از باغ هاي دوراني قبلي شده و اين، کمک بزرگي به شناخت باغ هاي اين دو دوره تاريخي کرده است و به اين سوال که باغ هاي دوره تيموري و به ويژه باغ هايي که تيمور در سمرقند ايجاد کرد، تا چه اندازه بر باغ هاي بعد از خود در دوره صفوي تاثير داشته، پاسخ داده مي شود. براي بررسي باغ هاي اين دو دوره از منابع تاريخي و سفرنامه ها و اسناد و مدارک به جا مانده از آن دوران و نتايج و مطالعات انجام شده توسط پژوهشگران معاصر استفاده شده و به اين نتيجه رسيده که باغ سازي به شيوه صفوي و به طور خاص خيابان چهارباغ ريشه در دوران تيموري داشته است.
متن کامل اين مقاله به زبان انگليسي مي باشد، لطفا براي مشاهده متن کامل مقاله به بخش انگليسي مراجعه فرماييد.
لطفا براي مشاهده متن کامل اين مقاله اينجا را کليک کنيد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

قلی پور، س.، و حیدرنتاج، و. (1395). تاثیرات باغ های تیموری در سمرقند بر باغ های صفوی در اصفهان (خیابان چهارباغ). باغ نظر, 13(40), 5-18. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=268249Vancouver : کپی

قلی پور سودابه، حیدرنتاج وحید. تاثیرات باغ های تیموری در سمرقند بر باغ های صفوی در اصفهان (خیابان چهارباغ). باغ نظر. 1395 [cited 2021April10];13(40):5-18. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=268249IEEE : کپی

قلی پور، س.، حیدرنتاج، و.، 1395. تاثیرات باغ های تیموری در سمرقند بر باغ های صفوی در اصفهان (خیابان چهارباغ). باغ نظر, [online] 13(40), pp.5-18. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=268249>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 207 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی