برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1395 , دوره  7 , شماره  1 ; از صفحه 95 تا صفحه 101 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي خصوصيات دموگرافيک بيماران مراجعه کننده جهت ماموگرافي و نتايج آن در بيمارستان فاطمي اردبيل

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه جراحی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، اردبیل، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: سرطان پستان از علل عمده مرگ و مير زنان است که شيوع آن يک نفر از هر هشت زن گزارش شده است. در سال هاي اخير تغييرات ايجاد شده در شيوه زندگي انسان سبب افزايش ميزان بروز سرطان شده است. يکي از روش هاي تشخيصي زود هنگام و حتي تشخيص سرطان هاي مخفي پستان قبل از اينکه اندازه آنها به 5 ميلي متر برسد، ماموگرافي است. هدف از اين مطالعه، بررسي خصوصيات دموگرافيک زنان مراجعه کننده به بيمارستان و نيز احتمال شيوع بدخيمي با توجه به سن آنها بود.
روش کار: در اين مطالعه توصيفي همه زناني که در سال 1384 براي انجام ماموگرافي به بيمارستان دکتر فاطمي اردبيل مراجعه کرده بودند، تحت مطالعه قرار گرفتند. به اين صورت اطلاعات افراد و اطلاعات مربوط به گزارش ماموگرافي در پرسشنامه هاي مربوطه درج گرديد و اطلاعات مربوط به سونوگرافي و بيوپسي در زنان توصيه شده جمع آوري شد و در نهايت نتايج با استفاده از آزمونهاي آماري توصيفي مورد تجزيه قرار گرفتند.
يافته ها: از 100 مورد مراجعه کننده به بخش ماموگرافي 20 مورد علائم بدخيمي پستان را در ماموگرافي داشتند که تعداد 12 مورد از آنها سرطان پستان گزارش شده بود. 2 مورد در سن 34-30 سال، 6 مورد در سن 44-35 سال و 4 مورد بيشتر و يا مساوي 50 سال داشتند. از 12 مورد سن ازدواج و سن اولين حاملگي در 10 مورد زير 20 سال و در 2 مورد بين 30-20 سالگي بود.
نتيجه گيري: نتايج مطالعه نشان داد که شيوع سرطان پستان در سنين پائين است. سن ازدواج و سن اولين حاملگي از عوامل خطر سرطان پستان محسوب مي شد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

رحیمی، گ.، و فیضی خانکندی، ا.، و نعمتی، ع.، و شاکر، ا.، و صادق زاده سادات، ا.، و ملک زاده، و.، و اسدی، ع.، و محمدنیا، ع.، و وکیلی اجارود، م. (1395). بررسی خصوصیات دموگرافیک بیماران مراجعه کننده جهت ماموگرافی و نتایج آن در بیمارستان فاطمی اردبیل. سلامت و بهداشت اردبیل, 7(1), 95-101. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=268176Vancouver : کپی

رحیمی گیتی، فیضی خانکندی ایرج، نعمتی علی، شاکر ایرج، صادق زاده سادات ابراهیم، ملک زاده ودود، اسدی عبداله، محمدنیا علیرضا، وکیلی اجارود محمدرحیم. بررسی خصوصیات دموگرافیک بیماران مراجعه کننده جهت ماموگرافی و نتایج آن در بیمارستان فاطمی اردبیل. سلامت و بهداشت اردبیل. 1395 [cited 2021April16];7(1):95-101. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=268176IEEE : کپی

رحیمی، گ.، فیضی خانکندی، ا.، نعمتی، ع.، شاکر، ا.، صادق زاده سادات، ا.، ملک زاده، و.، اسدی، ع.، محمدنیا، ع.، وکیلی اجارود، م.، 1395. بررسی خصوصیات دموگرافیک بیماران مراجعه کننده جهت ماموگرافی و نتایج آن در بیمارستان فاطمی اردبیل. سلامت و بهداشت اردبیل, [online] 7(1), pp.95-101. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=268176>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 155 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی