برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

پيشگويي و طالع بيني در متون ايراني دوره ميانه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه شهید باهنر کرمان
 
چکیده: 

باور به نيروي جادويي نهفته در اجزاء هستي امري است که تنها به بشر بدوي در دوران کهن متعلق نبوده است و انسان ها در طول تاريخ تا به امروز همواره به جانمندانگاري و طلسم معتقد بوده اند. از زمان هاي بسيار دور، انسان مي پنداشته است بعضي از اجسام، حيوانات و اجرام سماوي قدرتي نهفته دارند، زيرا با دانش ناقص اش امکان شناخت قوانين علمي حاکم بر جهان را نداشته است. لذا به ناچار براي توجيه يا يافتن علت و درماني براي ناگواري هاي زندگي، يا مانع شدن از آن ها، باور به دخل و تصرف قدرت هاي ناشناخته جادويي بر زندگي روزمرهرا در ذهن خويشتن بارور ساخت و خود را به تطبيق امور ريز و درشت زندگي با چنان باورهايي ملزم کرد. در ايران باستان و درپي آن در اديان ايران پيش از اسلام، مانند ساير اديان بسياري از باورهاي خرافي زير سايه دين، رنگ مشروعيت به خود گرفته بودند و باور بهتاثيرات ستاره ها و سيارات بر روزها و سال ها و انواع فال و طالع بيني امري متداول بوده و گاه به عنوان پاره اي از مناسک ديني ترويج مي شده است.
در اين پژوهش با بررسي متون ايراني دوره ميانه، انواع پيشگويي بررسي خواهد شد، ازجمله پيشگويي به وسيله الهامات، تاثيرات ستارگان و سيارات بر روزها و سال ها و بايد و نبايدهاي روزها، و متون فال و طالع بيني برگرفته از کتاب خطي فالنامه زرتشتي شامل: فال اعداد 1-5، فالنامه جاماسب حکيم و فال انامل. بدين ترتيب، تاثير شگرف باور به جادو در هر لحظه از زندگي مردم ايران پيش از اسلام مشخص مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

باقری حسن کیاده، م.، و حشمتی، م. (1393). پیشگویی و طالع بینی در متون ایرانی دوره میانه. فرهنگ و ادبیات عامه, 2(3), 1-24. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=267597Vancouver : کپی

باقری حسن کیاده معصومه، حشمتی مهناز. پیشگویی و طالع بینی در متون ایرانی دوره میانه. فرهنگ و ادبیات عامه. 1393 [cited 2021October20];2(3):1-24. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=267597IEEE : کپی

باقری حسن کیاده، م.، حشمتی، م.، 1393. پیشگویی و طالع بینی در متون ایرانی دوره میانه. فرهنگ و ادبیات عامه, [online] 2(3), pp.1-24. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=267597. 

 
بازدید یکساله 1557 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی