برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1393 , دوره  6 , شماره  4 ; از صفحه 57 تا صفحه 65 .
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي اثرات تنفسي مواجهه شغلي با سموم آفت کش

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دانشکده بهداشت، گروه بهداشت حرفه‌ای
 
چکیده: 

مفدمه: آفت کش ها ترکيبات شيميايي هستند که براي مبارزه و کنترل آفات گياهي و جانوري و ناقلين بيماري مورد استفاده قرار مي گيرند. مطالعه حاضر با هدف بررسي و تشخيص عوارض ريوي احتمالي ناشي از مواجهه شغلي با آفت کش ها طراحي و اجرا گرديد.
روش بررسي: مطالعه به صورت مقطعي تحليلي بر روي دو گروه داراي مواجهه (75 نفر از کارگران کارخانه توليد آفت کش) و گروه مرجع (86 نفر از کارگران کارخانه بازيافت مقوا) انجام گرديد. شيوع علائم تنفسي به وسيله پرسشنامه استاندارد تنفسي ارزيابي شد. همچنين پارامتر هاي عملکرد ريه قبل از شروع اولين روز کاري هفته، پايان اولين روز کاري هفته و پس از چند روز مواجهه اندازه گيري شد.
يافته ها: در مقايسه با مقادير قبل از شروع شيفت کاري در گروه مواجهه يافته، کاهش معني داري در تعدادي از ظرفيت ها و حجم هاي ريوي در پايان شيفت کاري مشاهده گرديد. همچنين مقادير ميانگين تمام پارامترهاي عملکردي ريوي قبل و بعد از مواجهه در گروه مواجهه يافته به طور معني داري کمتر از گروه مرجع بود. شيوع علايم تنفسي نظير سرفه، دفع خلط و خس خس سينه نيز در گروه مواجهه يافته به طور معني داري بيش از گروه مرجع بود.
نتيجه گيري: در اين مطالعه کاهش مزمن و غيرقابل برگشت و حاد و نيمه برگشت پذير در پارامترهاي عملکرد ريوي در گروه داراي مواجهه مشاهده شد که اشاره به اين دارد که تماس با آفت کش ها با بروز اختلالات تنفسي و کاهش ظرفيت هاي عملکردي ريه همراه است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 193
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی