برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1395 , دوره  7 , شماره  24 ; از صفحه 157 تا صفحه 172 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان مشارکت هاي عمومي در رسيدن به ارتقاي کيفي فضاهاي گمشده شهري (نمونه موردي: بوستان جوانمردان، زير پل آيت اله کاشاني)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه معماری، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد قزوین، قزوین، ایران
 
چکیده: 

احداث خيابان هاي جديد درون بافت شهرها و نفوذ نوگرايي و اتومبيل به آن ها باعث ايجاد فضاهاي تعريف نشده گشته است که اين اراضي خالي و رها شده با ابعاد بزرگ و کوچک به جا مانده از احداث خيابان هاي جديد درون شهر موقعيت هاي مناسبي جهت توسعه و انجام اقدامات خلاقانه و کشف ارزش هاي پنهان بسيار در آن را به وجود آورده است. حرکت و ارتباطات سواره به نحو فزاينده اي بر فضاي عمومي تسلط يافته و بسياري از ارزش هاي فرهنگي نيز گمشده است. بنابراين تهديد فضاهاي گمشده را مي توان به فرصتي براي ايجاد فضاي شهري سرزنده، پويا و پايدار تبديل نمود. روش تحقيق در اين پژوهش از نوع پيمايشي و با هدف ساخت، اعتباريابي و رواسازي پرسشنامه جايگاه مشارکت مردمي در رسيدن به پايداري اجتماعي در طراحي فضاهاي گمشده شهري با روش نمونه گيري تصادفي از کاربران دو فضاي عمومي در دو منطقه از شهر تهران اجرا شده است. همچنين روش استدلال پژوهش حاضر از نوع استدلال استقرايي است. تحليل پرسشنامه ها نيز از طريق نرم افزار SPSS انجام شده است. هدف بررسي ساماندهي دو فضاي گمشده شهري و تاثير آن ها بر ميزان مشارکت و رضايت اهالي از آن ها است. بررسي و شناخت عوامل موثر بر مشارکت در حوزه پايداري اجتماعي با نظريه دو انديشمند برجسته "راجر ترانسيک" و "يان گل" شناسايي شده است. پژوهش پيش رو قصد دارد با بررسي عوامل موثر در پايداري اجتماعي و با بهره گيري از پتانسيل هاي مردمي به ارتقاي فضاهاي گمشده شهري کمک کند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

اینانلوچولاخلو، ر.، و سهیلی، ج. (1395). بررسی میزان مشارکت های عمومی در رسیدن به ارتقای کیفی فضاهای گمشده شهری (نمونه موردی: بوستان جوانمردان, زیر پل آیت اله کاشانی). پژوهش و برنامه ریزی شهری, 7(24), 157-172. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=266950Vancouver : کپی

اینانلوچولاخلو رویا، سهیلی جمال الدین. بررسی میزان مشارکت های عمومی در رسیدن به ارتقای کیفی فضاهای گمشده شهری (نمونه موردی: بوستان جوانمردان, زیر پل آیت اله کاشانی). پژوهش و برنامه ریزی شهری. 1395 [cited 2021October20];7(24):157-172. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=266950IEEE : کپی

اینانلوچولاخلو، ر.، سهیلی، ج.، 1395. بررسی میزان مشارکت های عمومی در رسیدن به ارتقای کیفی فضاهای گمشده شهری (نمونه موردی: بوستان جوانمردان, زیر پل آیت اله کاشانی). پژوهش و برنامه ریزی شهری, [online] 7(24), pp.157-172. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=266950. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 237 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی