برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تير 1395 , دوره  23 , شماره  123 ; از صفحه 31 تا صفحه 42 .
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي توان تمايز سلول هاي بنيادي مشتق از خون قاعدگي به سلول هاي قلبي در شرايط آزمايشگاهي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پژوهشی مهندسی بافت، پژوهشگاه فناوری‌های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی، ابن سینا، تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: در دهه هاي اخير، سلول هاي بنيادي به عنوان يک روش درماني جديد براي بيماران مبتلا به اختلالات قلبي معرفي شده است. به تازگي شناسايي سلول هاي بنيادي مشتق از خون قاعدگي به عنوان يک منبع منحصربه فرد از سلول هاي بنيادي با برخي خصوصياتي مثل سهولت دسترسي، توانايي تکثير و خودتجديدي بالا، اميد فراواني را براي سلول درماني ايجاد کرده است. در اين مطالعه، توانايي تمايز اين سلول ها به کارديوميوسيت بررسي شده است.
مواد و روش ها: بعد از بررسي مارکرهاي سطحي اين سلول ها تمايز آن ها به سلول هاي شبه کارديوميوسيت در حضور 5- آزاسيتيدين و فاکتور رشد فيبروبلاستي بررسي شد. سپس بيان سلول هاي تمايزي در سطح پروتئين و
mRNA  به وسيله رنگ آميزي ايمونوفلورسنت و real-time quantitative PCR بررسي گرديد.
نتايج: بر اساس آناليز فلوسايتومتري، اين سلول ها به طور معمول، مارکرهاي سلول هاي بنيادي مزانشيمي شبيه
CD105 ، CD73، CD44 و CD166 همچنين OCT-4 به عنوان يک مارکر جنيني را بيان کردند. سلول هاي تمايزداده شده، مارکرهاي سلول هاي کارديوميوسيتي را در سطح mRNA و پروتئين بيان کردند. سلول هاي کارديوميوسيت تمايزيافته از اين سلول ها براي پروتئين Connexin-43 و troponin T2 (TNNT2) مثبت بودند. همچنينmRNA ، Connexin-43، Connexin-40، Alpha actinin، Tropomyosin1 و TNNT2 در سطح بالايي در سلول هاي تمايزي بيان گرديد.
نتيجه گيري: بر اساس داده هاي ما سلول هاي بنيادي مشتق از خون قاعدگي، جمعيت سلولي منحصربه فردي هستند که توانايي تمايز به سلول هايي با ويژگي هايي که به طور معمول، به سلول هاي کارديوميوسيت نسبت داده مي شود دارند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 166
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی