نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1394 , دوره  4 , شماره  1 ; از صفحه 151 تا صفحه 175 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي گرايش دانشجويان نسبت به هويت ملي با تاکيد بر قوميت (مورد مطالعه: دانشجويان دانشگاه هاي دولتي و آزاد مرکز استان گلستان در سال تحصيلي 92- 91)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه فرهنگیان، پردیس امام خمینی (ره) گلستان
 
چکیده: 
هويت قومي که يکي از مهم ترين انواع هويت به شمار مي رود، در هويت ملي يک گروه سرزميني وجود دارد و از ريشه اي تاريخي در هر سرزمين و کشوري برخوردار است. به خطر افتادن هويت قومي، هويت ملي را نيز در جامعه دچار تزلزل مي کند يا آن را به اضمحلال مي برد. هدف اصلي اين مقاله تبيين تفاوت گرايش به هويت ملي بر اساس تعلق به گروه قومي است. روش تحقيق پيمايشي و ابزار سنجش پرسش نامه بوده است. جامعه آماري پژوهش همه دانشجويان دانشگاه هاي دولتي و آزاد مستقر در مرکز استان گلستان بوده اند که تعداد آن ها بر اساس آخرين آمار 83110 نفر بوده است. براي تعيين حجم نمونه از فرمول منطقي کوکران استفاده شده و پس از حذف پرسش نامه هاي ناقص، داده هاي به دست آمده از 430 نفر مورد پردازش و تحليل قرار گرفته است. نتايج نشان داده که از ابعاد سه گانه گرايش به هويت ملي، بعد رفتاري گرايش دانشجويان به هويت ملي بالاتر از دو بعد ديگر، و بعد عاطفي گرايش آنان نيز بالاتر از بعد شناختي است. شاخص ميانگين هم حاکي از آن است که در مجموع گرايش دانشجويان به هويت ملي، در حد زياد (4.118 از 5) است. مقايسه گروه هاي قومي برحسب گرايش به هويت ملي نشان داده با توجه به مقدار محاسبه شده آزمون مقايسه تفاوت ها که برابر با 0.957 و سطح معني داري آن که برابر با 0.293 است، تفاو ت معني داري ميان گروه هاي قومي مختلف در گرايش به هويت ملي وجود ندارد. تفاوت هاي جزئي موجود نشان دهنده آن است که دانشجويان کرد بالاترين گرايش را به هويت ملي دارند، در حالي که دانشجويان لر در کم ترين حد قرار گرفته اند. پس از کردها، ترک ها و ترکمن ها جاي دارند. فارس ها نيز در رتبه پنجم قرار مي گيرند و سيستاني ها به عنوان يک گروه زباني، نزديک به فارس ها قرار دارند. رتبه بندي گرايش دانشجويان به هويت ملي برحسب رشته تحصيلي نشان مي دهد که تفاوت معني داري در اين زمينه وجود دارد، به گونه اي که دانشجويان رشته هاي فني و مهندسي و سپس علوم پايه داراي بالاترين گرايش هستند، اما دانشجويان رشته هاي علوم پزشکي و علوم کشاورزي در رتبه هاي آخر قرار گرفته اند.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
طرح های مرتبط: 
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

غریبیان، ز.، و شمال اف، ع.، و خوش فر، غ. (1394). بررسی گرایش دانشجویان نسبت به هویت ملی با تاکید بر قومیت (مورد مطالعه: دانشجویان دانشگاه های دولتی و آزاد مرکز استان گلستان در سال تحصیلی 92- 91). مطالعات توسعه اجتماعی - فرهنگی, 4(1), 151-175. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=266762Vancouver : کپی

غریبیان زهره، شمال اف عبدالواحد، خوش فر غلامرضا. بررسی گرایش دانشجویان نسبت به هویت ملی با تاکید بر قومیت (مورد مطالعه: دانشجویان دانشگاه های دولتی و آزاد مرکز استان گلستان در سال تحصیلی 92- 91). مطالعات توسعه اجتماعی - فرهنگی. 1394 [cited 2022May23];4(1):151-175. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=266762IEEE : کپی

غریبیان، ز.، شمال اف، ع.، خوش فر، غ.، 1394. بررسی گرایش دانشجویان نسبت به هویت ملی با تاکید بر قومیت (مورد مطالعه: دانشجویان دانشگاه های دولتی و آزاد مرکز استان گلستان در سال تحصیلی 92- 91). مطالعات توسعه اجتماعی - فرهنگی, [online] 4(1), pp.151-175. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=266762. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 178 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی