برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1393 , دوره  6 , شماره  24 ; از صفحه 22 تا صفحه 40 .
 
عنوان مقاله: 

تعيين همبستگي منابع سرمايه فکري و سنجش تاثير آنها بر ارزش شرکت هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

در اقتصاد دانش، سرمايه فکري به يکي از منابع اوليه مزيت رقابتي براي شرکت ها تبديل شده است. با توجه به تغيير قابل ملاحظه در زمينه عوامل توليد کسب و کار در اقتصاد جديد دانش، براي شرکت ها ضروري است که از عناصر سرمايه فکري که منجر به ايجاد ارزش مي شود، آگاه باشند. بر اساس ديدگاه مبتني بر دانش، اين پژوهش با هدف کشف و بررسي همبستگي بين اجزاي سرمايه فکري و رابطه آنها با ارزش شرکت ها انجام شده است.
روش پژوهش از نوع توصيفي و همبستگي است. به منظور سنجش سرمايه فکري از ضريب ارزش افزوده سرمايه فکري، تدوين شده توسط پاليک و تعديل شده توسط چانگ استفاده شده است. نمونه آماري تحقيق شامل 107 شرکت پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران، براي يک دوره 5 ساله از سال 1385 تا سال 1389 مي باشد. نتايج حاصل از آزمون فرضيه هاي اين پژوهش با استفاده از آزمون همبستگي حاکي از اين است که بين کارايي سرمايه انساني و کارايي سرمايه ساختاري همبستگي مثبت و همچنين بين کارايي سرمايه ساختاري و کارايي دارايي فکري (دارايي نامشهود) همبستگي مثبت وجود دارد. نتايج حاصل از آزمون با استفاده از روش رگرسيون در سطح کل شرکت ها نشان مي دهد بين کارايي سرمايه سازماني و کارايي سرمايه مشتري با ارزش شرکت رابطه مثبت معنادار وجود دارد ولي بين کارايي سرمايه انساني و کارايي دارايي فکري (دارايي نامشهود) با ارزش شرکت رابطه معناداري وجود ندارد. لازم به ذکر است نتايج حاصل از آزمون به تفکيک صنايع نشان مي دهد بين کارايي سرمايه انساني با ارزش شرکت ها در صنايع خودرو و ساخت قطعه، ماشين آلات و تجهيزات رابطه مثبت و معنادار و بين کارايي دارايي فکري (دارايي نامشهود) با ارزش شرکت در صنعت ماشين آلات و تجهيزات و صنعت خودرو و ساخت قطعه رابطه مثبت و معنادار وجود دارد و بين کارايي سرمايه مشتري در صننعت فرآورده هاي غذايي و کارايي سرمايه سازماني در صنعت فلزات اساسي رابطه مثبت و معنادار وجود دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ایزدی نیا، ن.، و مباشری، م. (1393). تعیین همبستگی منابع سرمایه فکری و سنجش تاثیر آنها بر ارزش شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران. حسابداری مالی, 6(24), 22-40. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=266731Vancouver : کپی

ایزدی نیا ناصر، مباشری مهدی. تعیین همبستگی منابع سرمایه فکری و سنجش تاثیر آنها بر ارزش شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران. حسابداری مالی. 1393 [cited 2021September24];6(24):22-40. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=266731IEEE : کپی

ایزدی نیا، ن.، مباشری، م.، 1393. تعیین همبستگی منابع سرمایه فکری و سنجش تاثیر آنها بر ارزش شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران. حسابداری مالی, [online] 6(24), pp.22-40. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=266731. 

 
بازدید یکساله 68 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی