برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بهينه سازي الگوي کشت با تاکيد بر منافع اجتماعي در بهره برداري منطقي آب در توليد محصولات زراعي: مورد استان فارس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه اقتصاد کشاورزی، دانشگاه زابل
 
چکیده: 

زمينه و هدف: هدف از انجام اين تحقيق ارايه الگوي کشت با اهداف مختلف حداکثرسازي منافع خصوصي و اجتماعي به تفکيک در سطح شهرستان مرودشت مي باشد. به منظور تعيين الگوهاي بهينه کشت در سطح دشت از الگوهاي برنامه ريزي رياضي استفاده شده است.
روش بررسي: بخشي از داده هاي مورد نياز در اين مطالعه از جمله عملکرد توليد هريک از محصولات زراعي، قيمت و هزينه توليد محصولات زراعي و ميزان نهاده هاي مورد نياز براي توليد يک هکتار از محصولات مختلف زراعي با استفاده از روش نمونه گيري خوشه اي دو مرحله اي و از طريق مصاحبه حضوري و تکميل پرسش نامه با تعداد 97 نفر از زارعين در شهرستان مرودشت جمع آوري شده است. يافته ها: نتايج حاصل از تعيين الگوي کشت بهينه با هدف حداکثر نمودن منافع اجتماعي نشان مي دهد که مجموع سطح زيرکشت در اين حالت نسبت به کل سطح زيرکشت فعلي در سطح شهرستان مرودشت تغيير نکرده است. اما در اين الگو، محصولاتي مانند گندم آبي، گندم ديم، ذرت دانه اي، هندوانه، خيار، پياز، عدس آبي و لوبيا از برنامه حذف شده و محصولات جو ديم، خربزه و پياز (به ترتيب 33193، 1477 و 43126 هکتار) وارد الگوي کشت گرديده اند. از طرفي سطح زيرکشت گوجه فرنگي به ميزان 93 هکتار افزايش يافته است.
بحث و نتيجه گيري: نتايج نشان مي دهد که در الگوي حداکثر کردن منافع اجتماعي، ميزان منافع اجتماعي و بازده برنامه اي نسبت به الگوي فعلي به ترتيب به ميزان 1627170000000 و 1482915224150 ريال افزايش يافته است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 108
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی