برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مدل سازي آب هاي زيرزميني به منظور پيش بيني پراکنش نيترات در آبخوان هاي بحراني (مطالعه موردي: شهر مشهد)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علم و صنعت ایران
 
چکیده: 

در حال حاضر به علت عدم اجراي مديريت صحيح، بيشتر آبخوان هاي کشور ايران به خصوص در نواحي خشک از جمله دشت مشهد در طي سال هاي اخير با افت سطح ايستابي و کاهش حجم ذخيره مواجه بوده و بعضا نيز در معرض آلودگي انواع آلاينده ها قرار دارند. با توجه به اين که يکي از شاخص هاي اصلي آلوده بودن آبخوان ها، آلودگي آن ها به نيترات مي باشد، در اين تحقيق نيز سعي شده است تا با تهيه مدل رياضي کمي و کيفي آبخوان دشت مشهد، رفتار آبخوان با تکيه بر يون نيترات براي 12 سال آينده شبيه سازي و پيش بيني گردد.
به منظور تهيه مدل رياضي کمي و کيفي آبخوان شهر مشهد، آمار و اطلاعات هواشناسي، هيدرولوژي و هيدروژئولوژي با استفاده از نرم افزار
Surfer Ver.8، کد کامپيوتري Modflow 2000 و پروسسور GMS مورد تحليل قرار گرفت، پس از انجام عمليات واسنجي و صحت سنجي مدل رياضي کمي و کيفي آبخوان شهر مشهد به دست آمد.
نتايج تحقيق مبين آن است که در سال 1400 شمسي مشکل آلودگي نيترات براي بخش هاي عمده اي از مرکز و شرق آبخوان شهر مشهد کماکان پابرجا بوده و غلظت آلاينده نيترات در اين مناطق از 10 تا 90 ميلي گرم در ليتر متغير مي باشد. بر اين اساس در اکثر مناطق، ميزان غلظت نيترات بيشتر از حد مجاز (45 ميلي گرم در ليتر) و ميزان متوسط افت ساليانه اين آبخوان(0.90 متر)، نشان دهنده بحراني بودن اين آبخوان مي باشد.
دليل عمده افزايش اين نوع آلودگي در طي سال هاي اخير در اثر جمع آوري و دفع غيراصولي فاضلاب توليدي اين شهر به چاه هاي جاذب و نفوذ از اين چاه ها به آبخوان دشت مشهد بوده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 415
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی