برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1394 , دوره  12 , شماره  30 ; از صفحه 1 تا صفحه 24 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تطبيقي شناخت درماني داستان «کنيزک و پادشاه» مثنوي با ديدگاه آرون تي بک

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

بر اساس نظر برخي از مفسران مثنوي، بسياري از نظريات مولانا با مفاهيم و نظريات روانشناسان قابل توجيه است. اين موضوع در اولين داستان دفتر اول مثنوي معنوي (پادشاه و کنيزک) با ضريب بسيار بالا به چشم مي خورد. نوع و شيوه درماني که در جريان سروده اتفاق مي افتد، بر اساس اصول و قواعد روان شناختي است؛ طبيب روحاني به عنوان درمانگر با کسب اطلاعات و بررسي طبي علل، مطابق اصول علم روانشناسي در پي درمان کنيزک (درمان جو) بر مي آيد و به نتيجه مي رسد. سير اين درمان در حوزه مطالعات روانشناسي با شيوه درماني «شناختي» همخواني بالايي دارد.
شناخت درماني يکي از روش هاي روان درماني است که درمانگر تلاش دارد با شناخت افکار و باورهاي فرد به تصحيح آن ها بپردازد و به تبع آن در رفتار وي تغيير ايجاد نمايد. از آنجا که پيشگام اين شيوه درماني «آرون تي بک» است، در اين مقاله روش هاي درماني داستان «پادشاه و کنيزک» با اصول شناخت درماني وي تطبيق داده شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

غنی زاده، ا.، و شریفی، م.، و احمدزاده، ل. (1394). بررسی تطبیقی شناخت درمانی داستان «کنیزک و پادشاه» مثنوی با دیدگاه آرون تی بک. بهارستان سخن (ادبیات فارسی), 12(30), 1-24. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=260604Vancouver : کپی

غنی زاده ابوالفضل، شریفی مریم، احمدزاده لعیا. بررسی تطبیقی شناخت درمانی داستان «کنیزک و پادشاه» مثنوی با دیدگاه آرون تی بک. بهارستان سخن (ادبیات فارسی). 1394 [cited 2021October29];12(30):1-24. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=260604IEEE : کپی

غنی زاده، ا.، شریفی، م.، احمدزاده، ل.، 1394. بررسی تطبیقی شناخت درمانی داستان «کنیزک و پادشاه» مثنوی با دیدگاه آرون تی بک. بهارستان سخن (ادبیات فارسی), [online] 12(30), pp.1-24. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=260604. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 293 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی