برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

وضعيت سرمي مس و روي و کم خوني در زنان حامله مراجعه کننده به مرکز درماني توحيد جم در جنوب استان بوشهر

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بوشهر، سبزآباد، گروه علوم آزمایشگاهی، دانشکده پیراپزشکی، ساختمان پردیس، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی
 
چکیده: 

زمينه: ريز مغذي ها نقش مهمي در رشد و تکامل سلول ها و سلامت استخوان ها و سيستم ايمني بازي مي کنند. در خانم هاي حامله با توجه به تغيير در نيازهاي فيزيولوژيک و رشد جنين ميزان نياز به اين عناصر به طور قابل توجهي اهميت پيدا مي کند. هدف از اين تحقيق تعيين سطح سرمي اين عناصر و ارتباط آن ها با کم خوني در خانم هاي حامله بود.
مواد و روش ها: در اين مطالعه مقطعي و توصيفي 250 نفر از خانم هاي حامله با ميانگين سني
27.2±5.5 سال که به طور تصادفي براي بررسي وضعيت سلامت دوران حاملگي خود به مرکز درماني توحيد شهر جم مراجعه مي کردند، شرکت نمودند. ميزان سرمي مس و روي با دستگاه جذب اتمي و هموگلوبين و ساير انديس هاي خوني با کانتر اتوماتيک اندازه گيري شد.
يافته ها: در اين مطالعه ميانگين سرمي مس و روي به ترتيب
126.5±56.7 ميکروگرم در دسي ليتر و 67.6±18.2 ميکروگرم در دسي ليتر و شيوع کمبود آن ها به ترتيب 21.2 درصد و 47.2 درصد نشان داده شد. ميانگين هموگلوبين 11.9±1.2 گرم در دسي ليتر و درصد کم خوني (Hb<11 گرم در دسي ليتر) 21.6 درصد ديده شد. از نظر آماري تفاوت معني داري بين افزايش سن حاملگي و شيوع کمبود مس و روي ديده مي شود به طوري که با پيشرفت حاملگي شيوع کمبود مس کمتر (P=0.024) و شيوع کمبود روي افزايش مي يابد (P=0.036).
نتيجه گيري: کمبود روي و مس و کم خوني از مشکلات بهداشتي اين گروه از جمعيت در شهرستان جم به شمار مي رود و مي بايست برنامه هاي مداخله اي مناسب در کلينيک هاي بارداري و يا قبل از ازدواج تنظيم و اجرا گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

جعفری، س.، و محمدی، م.، و بقایی، ح.، و موحد، ع.، و اکبرزاده، ص.، و کوثری فرد، م.، و حاجی وندی، ع. (1394). وضعیت سرمی مس و روی و کم خونی در زنان حامله مراجعه کننده به مرکز درمانی توحید جم در جنوب استان بوشهر. طب جنوب, 18(2), 344-352. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=260193Vancouver : کپی

جعفری سیدمجتبی، محمدی محمدمهدی، بقایی حسین، موحد علی، اکبرزاده صمد، کوثری فرد ملیحه، حاجی وندی عبداله. وضعیت سرمی مس و روی و کم خونی در زنان حامله مراجعه کننده به مرکز درمانی توحید جم در جنوب استان بوشهر. طب جنوب. 1394 [cited 2021April18];18(2):344-352. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=260193IEEE : کپی

جعفری، س.، محمدی، م.، بقایی، ح.، موحد، ع.، اکبرزاده، ص.، کوثری فرد، م.، حاجی وندی، ع.، 1394. وضعیت سرمی مس و روی و کم خونی در زنان حامله مراجعه کننده به مرکز درمانی توحید جم در جنوب استان بوشهر. طب جنوب, [online] 18(2), pp.344-352. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=260193>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 58 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی