برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ابعاد اخلاقي پژوهش علمي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 

علم و اخلاق همیشه در نزد بشر منزلت ویژه ای داشته است. غالبا چنین انگاشته می شود که نقش آفرینان حوزه علم، یعنی دانشمندان، همواره در محدوده کار خود فقط به آنچه هست نظر دارند و نسبت به آنچه باید باشد دغدغه ای ندارند. این دیدگاه قهرا به تز بی طرفی علم نسبت به ارزشها می انجامد.

نویسنده مقاله حاضر تز دیگری را پیش می کشد که بر اساس آن مسائل ارزشی، بویژه مسائل اخلاقی با پژوهش علمی گره خورده است. کسانی که برای آراستن علم، سخن را به پیرایش آن از ارزشها می کسانند، در باره ماهیت پژوهش علمی به خطا رفته اند. نمی توان پژوهش علمی را بدون مواجهه با مسائل ارزشی و اخلاقی به انجام رساند. از این رو باید در فکر چاره ای برای این مسائل بود، نه این که آنها را نادیده گرفت یا به پنهان کردن آنها اقدام کرد. نمونه هایی از این مواجهه در مقاله حاضر گردآورده شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رشر، ن. (1380). ابعاد اخلاقی پژوهش علمی. نامه مفید, 7(28 (فلسفه)), 65-86. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=26013Vancouver : کپی

رشر نیکلاس. ابعاد اخلاقی پژوهش علمی. نامه مفید. 1380 [cited 2021November29];7(28 (فلسفه)):65-86. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=26013IEEE : کپی

رشر، ن.، 1380. ابعاد اخلاقی پژوهش علمی. نامه مفید, [online] 7(28 (فلسفه)), pp.65-86. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=26013. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 135 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی