برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

کاربرد مدل تحليل حالات و اثرات خطا جهت بررسي خطرات مرتبط با دستگاه ونتيلاتور در بيمارستان الزهرا (س) اصفهان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: تجزيه و تحليل حالات بالقوه خطا و اثرات ناشي از آن FMEA))، يکي از انواع تکنيک هاي ارزيابي ريسک است. در اين مطالعه به منظور شناسايي، ارزيابي و ارائه اقدامات مناسب جهت کنترل، کاهش و حذف خطرات احتمالي مرتبط با استفاده، تعمير و نگهداري دستگاه هاي ونتيلاتور در بيمارستان الزهرا (س) مورد استفاده قرار گرفت.
روش پژوهش: مطالعه حاضر، توصيفي - مقطعي بود که با مشاهده دقيق فرآيندها و مصاحبه با کارکنان به تعيين اجزاي اصلي ونتيلاتور پرداخته و بر اساس آنها، فرآيندها را به دقت بررسي و سپس با استفاده از کاربرگ استاندارد
FMEA و تکنيک بحث گروهي متمرکز به تعيين حالت هاي بالقوه خطا و اثرات ناشي از آن، تعيين درجات شدت، وقوع، کشف و عدد الويت ريسک پرداخته است. بر اساس الويت هاي تعيين شده اقدامات پيشنهادي مناسب به مدير بخش ارائه گرديد.
يافته ها: به طور کلي 17 مورد حالت بالقوه خطر مرتبط با دستگاه ونتيلاتور در بخش تنفس شناسايي شد که بيشترين مقدار عدد الويت ريسک مرتبط با ونتيلاتور مربوط به خطر بالقوه عدم تعويض به موقع باطري ونتيلاتور با امتياز 225 و کمترين مقدار آن با امتياز 10 مربوط به حالت خطاي بالقوه کشيده شدن کابل برق از دستگاه بود.
نتيجه گيري: از آنجا که بخش بزرگي از هزينه بيمارستان ها صرف خريد و نگهداري تجهيزات پزشکي از جمله تجهيزاتي هم چون ونتيلاتور مي گردد، تکنيک
FMEA با رويکرد پيش گيرانه خود مي تواند اين هزينه ها را کاهش داده و بيمارستان را در ارائه خدمات با کيفيت و دست يابي به رضايت مندي ياري رساند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 124
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی