برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1392 , دوره  5 , شماره  17 ; از صفحه 117 تا صفحه 142 .
 
عنوان مقاله: 

جايگاه حج در مناسبات اقتصادي ايران و عثماني در عصر قاجار

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

در اين پژوهش، جايگاه اقتصادي حج و تاثير آن در روابط اقتصادي دولت عثماني به عنوان برگزار کننده و دولت ايران عصر قاجار به عنوان ميهمان، بررسي شده است. در اين مقوله پيرامون سه رکن اصلي بحث شده است:
1. حجاج (ميهمانان) 2. دولت (برگزار کنندگان) 3. بدويان و بوميان (ميزبانان). از آن جا که هرگونه فرآيند اقتصادي که توسط ميهمانان و برگزارکنندگان انجام مي شد؛ به پديده امنيت ارتباط مي يافت لذا آن هم مورد مطالعه قرار گرفت. اين پژوهش در سه حوزه سياست اقتصادي دو دولت ايران و عثماني، اقتصاد ترکيبي و بازار مشترک، و درآمدهاي رسمي و غيررسمي از راه ها و حجاج انجام شده است. همچنين موضوعاتي نظير جايگاه موقوفات، اهميت راه هاي تجاري و اقتصادي، خدمات دولت عثماني، مشکلات کاهش ارزش پول، سرقت اموال حجاج و چاره جويي و تخلفات مادي دولت عثماني در حج گزاري، از ديگر مباحث اين پژوهش است. ما در اين تحقيق به اين پرسش پاسخ گفته ايم که علاوه بر جايگاه مذهبي و سياسي حج، تا چه حد مي توان براي آن جايگاهي اقتصادي تعريف کرد و به اين نتيجه دست يافتيم که سياست هاي اقتصادي دولت عثماني در رشد و توسعه اقتصادي حرمين، مديريت صحيح حج، رفاه و پيشرفت بدويان، تاثير مثبتي داشته است اگر چه براي خود اين دولت، منافع اقتصادي نمي توان متصور بود؛ زيرا براي اين دولت، صرفا دست يابي و حفظ عنوان خادم الحرمين شريفين مستلزم چنين هزينه هايي بود. و نيز با توجه به برپايي بازارها در مسير راه زوار و حجاج و مشکلاتي که در امر مبادله کالا با پول وجود داشت، استراتژي و سياست «اقتصاد ترکيبي در مراسم حج» از مهم ترين راهکارهاي تعاملات اقتصادي دولتين بوده است. از سوي ديگر، در اين پژوهش به نقش دولت قاجار و اولويت هاي سياسي آن در خصوص حج به عنوان دولت ميهمان هم پرداخته شده است. اسناد معتبر در عصر قاجار نشان مي دهد که اين دولت کوشيده است تاموانعي را که ماموران عثماني بر سر راه حاجيان ايراني ايجاد مي کردند مرتفع سازد و از آنان حمايت کند و دولت عثماني را در اين باره تحت فشار قرار دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

قائدان، ا.، و امامی، م.، و دوغان، ا. (1392). جایگاه حج در مناسبات اقتصادی ایران و عثمانی در عصر قاجار. مطالعات تاریخ اسلام, 5(17), 117-142. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=259583Vancouver : کپی

قائدان اصغر، امامی محمدتقی، دوغان اسرا. جایگاه حج در مناسبات اقتصادی ایران و عثمانی در عصر قاجار. مطالعات تاریخ اسلام. 1392 [cited 2021October23];5(17):117-142. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=259583IEEE : کپی

قائدان، ا.، امامی، م.، دوغان، ا.، 1392. جایگاه حج در مناسبات اقتصادی ایران و عثمانی در عصر قاجار. مطالعات تاریخ اسلام, [online] 5(17), pp.117-142. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=259583. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 91 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی