برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي نقش گيرنده گلوتاماتي NMDA و ميکروگلياي نخاعي در تفاوت هاي وابسته به سن درد نوروپاتيک در مدل SNL در موش صحرايي نر

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات علوم اعصاب، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشی تهران
 
چکیده: 

زمينه: درد نوروپاتيک ايجاد شده متعاقب آسيب عصبي، داراي علايم رفتاري مثل آلودينيا و هيپرآلژزيا مي باشد. در شدت، ميزان بروز و حتي پاسخ به درمان اين درد، تفاوت هاي وابسته به سن گزارش شده است. در اين مطالعه تلاش شده است تا به تفاوت هاي رفتاري درد، در گروه هاي سني متفاوت در يک مدل نوروپاتي القا شده، با توجه به نقش مهم گيرنده NMDA و ميکروگليا در ايجاد و توسعه درد نوروپاتيک، پرداخته شود.
مواد و روش ها: موش هاي صحرايي نر در دو گروه سني جوان (6-5 هفته) و بالغ (11-10 هفته) زير بيهوشي عمومي، مورد جراحي
SNL روي پاي راست قرار گرفتند. اثر دوزهاي متفاوت دکسترومتورفان (مهار کننده NMDA) و مينوسيکلين (مهار کننده ميکروگليا) در روز 5 بعد از جراحي روي آلودينيا مکانيکي و هيپرآلژزياي حرارتي در دو گروه سني، مورد مقايسه و بررسي قرار گرفت.
يافته ها: اين مطالعه نشان مي دهد که مينوسيکلين و دکسترومتورفان به صورت وابسته به دوز، علايم درد نوروپاتيک را در دو گروه سني کاهش مي دهند. مينوسيکلين بر عکس دکسترومتورفان، در گروه سني جوان موثرتر بود. استفاده توام دوزهاي غير موثر مينوسيکلين و دکسترومتورفان توانست موثر واقع شود.
نتيجه گيري: عملکرد ميکروگليا و گيرنده
NMDA بر روي درد نوروپاتيک در سنين مختلف، متفاوت است و نقش ميکروگليا بارزتر به نظر مي رسد. از طرفي مي توان مهار توام ميکروگليا و گيرنده NMDA را براي کاهش درد نوروپاتيک مد نظر قرار داد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 95
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی