برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1392 , دوره  9 , شماره  30 ; از صفحه 11 تا صفحه 31 .
 
عنوان مقاله: 

تاملي بر مناسبت فرهنگ، زبان و آموزش زبان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش تهران
 
چکیده: 

رابطه فرهنگ با زبان از دير باز مورد بحث بوده و مطالب موافق و مخالف زيادي درباره آن نوشته شده است. درباره تعريف فرهنگ، نظريات متعدد و گاه متناقضي وجود دارد. اكتسابي بودن، راه و رسم زندگي جامعه بودن و برخي به عنوان عاداتي كه يك انسان به عنوان عضو جامعه اخذ مي كند، تاكيد دارند. از سوي ديگر زبان به عنوان يك پديده اجتماعي باعث رشد شاخه اي از زبان شناسي به نام «جامعه شناسي زبان» شده است. در اين ديدگاه، يادگيري يك زبان جديد به فراگيري دستور زبان، واژگان و نظام آوايي آن زبان محدود نمي شود؛ بلكه، يادگيري زبان جديد به «تلاش براي مشاركت اجتماعي در فرهنگ جديد» تبديل شده است. يعني، راهبردهاي اجتماعي در زبان آموزي اهميت دارند. زبان يك فرايند شناختي و اجتماعي است و ما از طريق هم كنشي با ديگران و تلاش ذهني آگاهانه آن را فرا مي گيريم.
در اين مقاله بيش تر به نوعي ديگر از زبان مي پردازيم كه به يادگيري، آموزش و فرهنگ سروكار دارد. زبان به عنوان جزء ضروري و سازنده فرايندهاي آموزشي در كلاس درس و جامعه شناخته مي شود و از عمده ترين ابزارهاي تهيه و تنظيم محتوا در همه موضوعات درسي است. به عبارت ديگر مي خواهيم بدانيم آموزش و يادگيري زبان چگونه با مساله فرهنگ مرتبط است و مناسبت اين دو چيست؟
مي توان نتيجه گرفت كه مطالعه فرهنگ با مطالعه زبان، قابل مقايسه است چرا كه زباني را كه زبان آموزان مي خواهند بياموزند ممكن است به دليل علاقه به فرهنگ آن زبان باشد. اما اين باور كه شناخت به وسيله زبان گفتار و يا نوشتار از شخصي به شخص ديگر منتقل مي شود، زبان را به پديده اي منفعل و غيرقابل انعطاف تبديل مي كند. در حالي كه امروزه مفاهيم شناخت و زبان از حالت منفعل خود خارج شده و به مفاهيمي قابل تغيير و تحول تبديل شده است. در اين صورت است كه روند آموزش و يادگيري زبان طبيعي تر به نظر مي رسد؛ و اين به معناي تغيير از فرايندي ساختارگرايانه به مفهومي كنشي مي باشد كه در آموزش زبان دوم رواج بيشتري يافته است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رضوی، ع. (1392). تاملی بر مناسبت فرهنگ, زبان و آموزش زبان. مطالعات فرهنگی و ارتباطات, 9(30), 11-31. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=258723Vancouver : کپی

رضوی عبدالحمید. تاملی بر مناسبت فرهنگ, زبان و آموزش زبان. مطالعات فرهنگی و ارتباطات. 1392 [cited 2021October18];9(30):11-31. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=258723IEEE : کپی

رضوی، ع.، 1392. تاملی بر مناسبت فرهنگ, زبان و آموزش زبان. مطالعات فرهنگی و ارتباطات, [online] 9(30), pp.11-31. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=258723. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 489 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی