برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

عوامل ايجاد کننده پوسيدگي دندان از نگاه نوجوانان: مطالعه اي با رويکرد کيفي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پرستاری، دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه تربیت مدرس
 
چکیده: 

سابقه و هدف: عوامل متعددي در پوسيدگي دندان موثر و بر الگوهاي مراقبت دهان و دندان تاثيرگذار مي باشند. مطالعات محدودي در شناسايي اين عوامل و تاثير آنها در مراقبت دهان و دندان از نگاه دانش آموزان انجام گرفته اند. مطالعه حاضر با هدف تبيين عوامل ايجاد کننده پوسيدگي دندان از نگاه دانش آموزان صورت پذيرفت.
مواد و روشها: اين مطالعه با رويکرد کيفي آناليز محتوا از 18 دانش آموز 8 مدرسه راهنمايي، از طريق مصاحبه هاي نيمه ساختار يافته انفرادي، ژورنالنويسي و بحث گروهي با استفاده از نمونه گيري مبتني بر هدف در سال 91-90 در شهر تهران انجام گرفت. پس از کسب رضايت آگاهانه، داده ها جمع آوري، ضبط، دست نويس و به روش تحليل محتوا مرسوم تجزيه و تحليل گرديدند. جهت حمايت از صحت و استحکام داده ها، معيار مقبوليت، تاييد پذيري و انتقال پذيري لحاظ شد.
يافته ها: از تجزيه و تحليل داده ها 4 تم «شرايط سخت مراقبت»، «درماندگي در مراقبت»، «عدم کنترل پوسيدگي دندان» و «درک ناملموس از عوامل پوسيدگي دندان» استخراج شدند. شرکت کنندگان در مطالعه بر تجارب فردي در مراقبت از دهان و دندان، بي توجهي به بهداشت دهان و دندان، ترس از دندانپزشکي و کمبود آگاهي و مهارت در اين زمينه تاکيد داشتند.
نتيجه گيري: نتايج مطالعه، عوامل ايجاد کننده پوسيدگي دندان را از نگاه دانش آموزان بيان و بر نقش خود فرد، والدين، دندانپزشک و جامعه در اين زمينه تاکيد کردند. يافته هاي اين مطالعه مي تواند زمينه ساز مداخلات ارزشمند در حيطه سلامت دهان و دندان گردد اما درک فرآيندهاي استرس مرتبط با ترس دندانپزشکي، تبيين موانع و مشکلات سلامت دهان و دندان در گروه هاي مختلف دانش آموزان و نيز باورهاي اجتماعي ممانعت کننده نياز به بررسي هاي بيشتري دارند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 285
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی