برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تبيين نظريه‌اي عوامل موثر بر شناخت و آگاهي روستاييان از توانشهاي خود و محيط پيرامون

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه جغرافیا و سنجش از راه دور، دانشگاه تربیت مدرس
 
چکیده: 

بررسيها نشان مي‌دهد كه در دهههاي گذشته بخشي از تلاشها و رويكردهاي توسعه روستايي بر اقدامات ترويجي ـ اطلاع‌رساني روستايي متمركز بوده است. با گذشت زمان و طي بررسيها، برخي از كاستيهاي رهيافت كلاسيك ترويج و اطلاع‌‌رساني روستايي مشخص شد. در تلاش براي بازسازي و ارائه الگوي بهينه برنامه‌ريزي ترويج و اطلاع‌رساني روستايي سوال اساسي اين است كه بنيانهاي نظري و ديدگاههاي مرتبط در تبيين عوامل، عناصر و شرايط تاثيرگذار بر شناخت و آگاهي روستاييان، چه معرفهايي را معرفي و ارائه مي‌كنند تا در هنگام تهيه و تدوين استراتژيهاي ترويج و اطلاع‌رساني روستايي مورد توجه قرار گيرند؟

مقاله حاضر با رويكردي تبييني و از طريق كنكاش در متون علمي به مطالعه برخي از عوامل، عناصر و شرايط تاثيرگذار بر شناخت و آگاهي روستاييان از توانشهاي خود و محيط پيرامون مي‌پردازد. نتايج تحقيق نشان مي‌دهد، در تهيه و ارائه الگوي بهينه برنامه‌ريزي ترويج و اطلاع‌رساني روستايي، توجه به اصول چندگانه ذيل ضروري است:

اصل جريان دو سويه اطلاعات، اصل انطباق با شرايط محيطي و جغرافيايي، اصل سازگاري با ويژگيهاي فرهنگي جوامع روستايي، اصل بهره‌گيري از توان نهادهاي محلي در برنامه‌هاي اقدام براي ترويج و اطلاع‌رساني روستايي، اصل پوشش همگاني (دانستن حق همه است) و اصل پايداري محيطي.

 

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 156
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی