برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
مهر 1394 , دوره  25 , شماره  129 ; از صفحه 57 تا صفحه 69 .
 
عنوان مقاله: 

درک و تجارب زنان مبتلا به اندومتريوز از درد: يک مطالعه کيفي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، بزرگراه جلال آل احمد، دانشگاه تربیت مدرس، دانشکده پزشکی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: اندومتريوز بيماري مزمن و ناتوان کننده اي است که با علائم متنوع و پرعارضه اي همراه است. اين مطالعه با هدف تبيين درک و تجارب بيماران مبتلا به اندومتريوز از درد صورت گرفت.
مواد و روش ها: مطالعه به روش کيفي بر روي 18 بيمار مبتلا به اندومتريوز مراجعه کننده به بيمارستان آرش تهران، با استفاده از مصاحبه نيمه ساختار يافته عميق به روش نمونه گيري هدفمند در سال 1393 انجام شد. داده ها به روش تحليل محتواي قراردادي مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند.
يافته ها: تحليل داده هاي حاصل از تجارب مشارکت کنندگان منجر به شکل گيري دو تم با عناوين «اختلال در زندگي فردي و خانوادگي» و «احساس تهديد و آسيب پذيري» شد. تم اول متشکل از طبقات ناراحتي از دردهاي متنوع و پراکنده و اختلال در فعاليت جنسي و تم دوم متشکل از طبقات: شکايت از درد شديد و غير قابل تحمل و اقدامات مختلف در مواجهه با درد بود.
استنتاج: بيماران مبتلا، از دردهاي متنوعي رنج مي برند که باعث درگيري مناطق مختلف بدن شده و اغلب با شدت زيادي حس مي شود و مي تواند مولد پيامدهاي مخربي در زندگي آنان باشد. توجه عميق تر و بيش تر به علايم بيماران و بي اهميت ندانستن اين علائم از سوي متوليان سلامت در جامعه به منظور تشخيص سريع تر و مداخلات لازم در راستاي ارتقاء سلامت اين بيماران ضروري مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رضایی، ه.، و تهرانیان، ن.، و ضیایی، س.، و محمدی، ع.، و حاجی زاده، ا. (1394). درک و تجارب زنان مبتلا به اندومتریوز از درد: یک مطالعه کیفی. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه), 25(129), 57-69. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=257239Vancouver : کپی

رضایی هدیه، تهرانیان نجمه، ضیایی سعیده، محمدی عیسی، حاجی زاده ابراهیم. درک و تجارب زنان مبتلا به اندومتریوز از درد: یک مطالعه کیفی. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه). 1394 [cited 2021June14];25(129):57-69. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=257239IEEE : کپی

رضایی، ه.، تهرانیان، ن.، ضیایی، س.، محمدی، ع.، حاجی زاده، ا.، 1394. درک و تجارب زنان مبتلا به اندومتریوز از درد: یک مطالعه کیفی. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه), [online] 25(129), pp.57-69. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=257239. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 94 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی