برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
مهر 1394 , دوره  25 , شماره  129 ; از صفحه 46 تا صفحه 56 .
 
عنوان مقاله: 

اثر اسطوخدوس بر نفوذپذيري سد خوني- مغزي در موش هاي صحرايي در معرض ايسکمي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شهرکرد، دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، دانشکده علوم پزشکی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: سطوخدوس گياهي است که خواص آنتي اکسيداني خوبي دارد. سکته مغزي علت اصلي ناتواني هاي طولاني مدت در جهان مي باشد و همراه با استرس اکسيداتيو است. مطالعه حاضر به منظور بررسي اثر حفاظتي عصاره اسطوخدوس در برابر نفوذپذيري سد خوني- مغزي و مکانيسم احتمالي آن در مدل سکته مغزي موش صحرايي انجام شد.
مواد و روش ها: در اين مطالعه تجربي از 42 سر موش صحرايي بالغ نژاد ويستار با وزن 250 تا 300 گرم استفاده شد. حيوان ها به شش گروه هفت تايي تقسيم شدند که عبارت بودند از: 1. گروه ايسکمي، 2 و 3. گروه هاي ايسکمي که دوز 100 و 200 ميلي گرم عصاره را دريافت کردند، 4. گروه کنترل سالم، 5 و6. گروه هاي سالم که فقط دوز 100 و 200 ميلي گرم عصاره را دريافت کردند، و 7. گروه شم. ايسکمي مغزي کانوني توسط انسدادگذراي شريان مغزي مياني به مدت 1 ساعت در موش صحرايي القاء شد. داده ها با استفاده از نرم افزار
SPSS و مقايسه ميانگين ها با استفاده از روش One Way Anova مقايسه شد.
يافته ها: اين تحقيق نشان مي دهد که تيمار موش هاي صحرايي با دوز 200 ميلي گرم بر کيلوگرم عصاره باعث يک کاهش معني داري در نفوذپذيري سد خوني- مغزي در مقايسه با گروه ايسکمي شده است.
استنتاج: نتايج اين مطالعه نشان مي دهد که عصاره اسطوخدوس فعاليت حفاظت مغزي در برابر ايسکمي مغزي دارد و نفوذپذيري سد خوني مغزي را در موش هاي صحرايي در معرض ايسکمي کاهش مي دهد و مکانيسم آن ممکن است در ارتباط با مهار استرس اکسيداتيو در مغز موش هاي صحرايي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 171
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی