برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
دي 1394 , دوره  25 , شماره  132 ; از صفحه 258 تا صفحه 269 .
 
عنوان مقاله: 

اثر محافظتي نانوسريا در کاهش آسيب ميتوکندريايي بافت کليه در موش هاي سوري نر ديابتي شده با استرپتوزوسين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* ساری، کیلومتر 18 جاده فرح آباد، مجتمع دانشگاهی پیامبر اعظم، دانشکده پزشکی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: ديابت نوع دويکي ازبزرگ ترين اپيدمي هاي قرن حاضر مي باشد. يکي ازشايع ترين عوارض ميکروواسکولار در ديابت مليتوس، نفروپاتي است. ديابت مليتوس با استرس اکسيداتيو و آسيب به ميتوکندري ارتباط مستقيم دارد که در نهايت مي تواند منجر به آسيب بافتي در کليه شود. در اين مطالعه، اثرات نانوسريا بر جلوگيري از آسيب اکسيداتيو در ميتوکندري هاي ايزوله از بافت کليه موش هاي سوري ديابتي شده با استرپتوزوسين مورد بررسي قرار گرفته است.
مواد و روش ها: در اين مطالعه تجربي، حيوانات در 5 گروه 6 تايي قرار گرفتند. ديابت با تزريق استرپتوزوسين (
mg/kg 65 ، IP) در موش ها القاء گرديد و موش هايي که قندخون بالاتر از 200 mg/dl داشتند، به عنوان ديابتي در نظر گرفته شدند و پس از تاييد ديابتي شدن، نانوسريا و vit E را به مدت 4 هفته دريافت کردند. سپس بافت کليه موش هاي سوري از گروه هاي مختلف جدا شده و ميتوکندري آن ها با روش سانتريفيوژ متعدد جداسازي و عملکرد ميتوکندري ها با تست MTT و پارامترهاي استرس اکسيداتيو شامل گلوتاتيون (GSH)، ميزان گونه هاي فعال اکسيژن (ROS) و ليپيد پراکسيداسيون (LPO) ارزيابي شد.
يافته ها: کاهش قابل توجه (
p<0.05) در فعاليت ميتوکندري و هم چنين غلظت GSH در ميتوکندري هاي ايزوله از کليه موش هاي گروه ديابتي در مقايسه با گروه کنترل مشاهده شد. هم چنين افزايش معني داري (p<0.05) را در سطوح LPO و ROS در گروه ديابتي شاهد بوديم که پس از تجويز نانوسريا به موش هاي ديابتي، بهبودي نسبتا معني داري (p<0.05) در فاکتورهاي استرس اکسيداتيو و عملکرد ميتوکندري هاي ايزوله از کليه موش هاي ديابتي حاصل گرديد.
استنتاج: نتايج مطالعه ما نشان مي دهد که نانوسريا اثرات محافظتي در کاهش آسيب ميتوکندريايي بافت کليه دارد و مي توان آن را به عنوان درماني مکمل درکنار ساير داروهاي پايين آورنده قندخون در کنترل عوارض ديابت استفاده کرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

شکرزاده، م.، و جهانی، م.، و وفایی پور، ز.، و شکی، ف. (1394). اثر محافظتی نانوسریا در کاهش آسیب میتوکندریایی بافت کلیه در موش های سوری نر دیابتی شده با استرپتوزوسین. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه), 25(132), 258-269. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=256529Vancouver : کپی

شکرزاده محمد، جهانی منیره، وفایی پور زینب، شکی فاطمه. اثر محافظتی نانوسریا در کاهش آسیب میتوکندریایی بافت کلیه در موش های سوری نر دیابتی شده با استرپتوزوسین. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه). 1394 [cited 2021November29];25(132):258-269. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=256529IEEE : کپی

شکرزاده، م.، جهانی، م.، وفایی پور، ز.، شکی، ف.، 1394. اثر محافظتی نانوسریا در کاهش آسیب میتوکندریایی بافت کلیه در موش های سوری نر دیابتی شده با استرپتوزوسین. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه), [online] 25(132), pp.258-269. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=256529. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 109 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی