برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
آذر 1394 , دوره  17 , شماره  12 ; از صفحه 12 تا صفحه 18 .
 
عنوان مقاله: 

شيوه هاي پيشگيري و اداره هيپوترمي در نوزادان ترم بعد از آموزش مراقبت از هيپوترمي نوزادي با كمك مميزي باليني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بابل، دانشگاه علوم پزشکی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: نگهداري دما در محدوده طبيعي با تامين گرما و كاهش از دست دادن آن، يك بخش مهم از مراقبت نوزادان است. اين مطالعه به منظور بررسي اثربخشي آموزشي ضمن خدمت به پرستاران در مورد حفظ درجه حرارت طبيعي بدن و از بين بردن استرس حرارتي و مقايسه آن با استانداردهاي موجود در نوزادان رسيده، قبل و بعد از آموزش مراقبت از هيپوترمي نوزادي در بيمارستانهاي وابسته به دانشگاه علوم پزشكي بابل در سال 1393 انجام شد.
مواد و روش ها: مطالعه توصيفي-مداخله اي براي ارزيابي مراقبتهاي پرستاري استاندارد در رابطه با پيشگيري از هيپوترمي بر روي 98 نوزاد در بخشهاي اتاق عمل، زايشگاه، نوزادان و مراقبتهاي ويژه نوزادان قبل و يك ماه بعد از آموزش مراقبت از هيپوترمي نوزادي انجام شد. اطلاعات با استفاده از چك ليست طراحي شده بر اساس استانداردهاي مربوط به مراقبتهاي استاندارد پيشگيري از هيپوترمي جمع آوري و بر اساس تعداد مراقبتهاي پرستاري نمره دهي شد. فعاليت هاي مربوط به مداخله شامل سخنراني، نصب پوستر آموزشي، توزيع پمفلت و اسلايد بود.
يافته ها: نمره مراقبتهاي پرستاري مورد پژوهش در دو مرحله قبل و بعد از آموزش در بخش نرسري به ترتيب
1.1±4.6 و 1.4±7 (از 10 نمره) و در اتاق زايمان به ترتيب 1.4±8.4 و0.7 ± 11.1(از 13 نمره)، اتاق عمل به ترتيب 1.8±5.9 و 0.8±7.3 (از 11 نمره) و مراقبتهاي ويژه نوزادان به ترتيب 1.5±8.0 و 2±9.8 (از 14 نمره) بود (p=0.001). فراواني هيپوترمي خفيف در نوزادان متولد شده بدو تولد در بخش هاي اتاق عمل، زايشگاه، قبل و بعد از آموزش به ترتيب38.1 % و 21.5% بوده است.
نتيجه گيري: بيشترين مراقبت ها در اتاق زايمان و كمترين مراقبت هاي پرستاري براي حفظ زنجيره گرم در اتاق عمل صورت گرفته بود. پيشنهاد مي شود كه رعايت حفظ درجه حرارتي و برقراري امكانات آن مورد توجه مسوولين سياستگزاري سلامت ايران باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 134
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی