برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

شيوع افکار خودکشي و عوامل مرتبط با آن در دانشجويان دانشگاه علوم پزشکي اصفهان در سال تحصيلي 94-93

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: خودکشي جوانان، يکي از تاسف برانگيزترين رخدادها است. افکار خودکشي به عنوان افکار خود گزارش دهي درباره خودکشي، در دامنه اي از يک ميل مبهم با نفوذ براي مردن تا نقشه کامل خودکشي تعريف مي شود. يکي از مهمترين روش هاي پيشگيري از خودکشي، شناسايي افرادي است که داراي افکار خودکشي هستند. هدف اين مطالعه تعيين شيوع افکار خودکشي و عوامل مرتبط با آن در دانشجويان دانشگاه علوم پزشکي اصفهان در سال 94-93 مي باشد.
روش بررسي: در اين مطالعه مقطعي، 1000 دانشجوي رشته هاي مختلف دانشگاه علوم پزشکي اصفهان به روش تصادفي– طبقه بندي در سال تحصيلي 94-93 انتخاب شدند. با استفاده از پرسشنامه
Inter-cultural و SF36 شيوع افکار خودکشي و عوامل مرتبط با آن تعيين و داده ها با استفاده از آزمون هاي آماري کاي دو، t مستقل و رگرسيون لجستيک تحليل شد.
يافته ها: در دانشجويان شيوع مادام العمر، يک ساله و لحظه اي افکار خودکشي به ترتيب 29.7%، 15% و 6.2% بود. بين سن، جنس، وضعيت تاهل، محل سکونت، ميزان اعتقادات مذهبي، سلامت عمومي، گرايش نسبت به پديده خودکشي، توجيه پذيري افکار خودکشي و داشتن افکار خودکشي، ارتباط معني داري مشاهده گرديد (
P<0.05). افکار خودکشي در مردان بيش از زنان و در دانشجويان متاهل بيشتر از دانشجويان مجرد بود و با افزايش اعتقادات مذهبي کاهش مي يافت.
نتيجه گيري: اين مطالعه نشان داد افکار خودکشي در بين دانشجويان از شيوع بالايي برخوردار است. باتوجه به اين که فکر خودکشي مي تواند زمينه ساز اقدام به خودکشي باشد، بنابراين مي توان با ارائه خدمات بهينه بهداشت رواني و غربالگري منظم و دوره اي دانشجويان از نظر افکار خودکشي و اختلالات رواني گام هاي موثري را در راستاي پيشگيري از اين معضل اجتماعي در بين دانشجويان برداشت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 705
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی