برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان1383 , دوره  3 , شماره  10 ; از صفحه 13 تا صفحه 34 .
 
عنوان مقاله: 

آموزش همه جانبه و مشاركتي در دوره ابتدايي دستاوردها و چشم اندازها

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تربیت معلم
 
چکیده: 

آموزش همه جانبه و مشارکتي بر اين مسئله تاکيد دارد که آموزش بايد دانش آموزان را به گونه اي آماده کند که بتوانند با نيازهاي دنياي پر شتاب و پر تغيير با کمترين مشکل کنار بيايند. آموزش بايد به دانش آموزان کمک کند تا شيوه هاي زندگي بهتر براي خود و ديگران را کشف و به آن عمل کنند. اين آموزش بر سه ويژگي اساسي تاکيد دارد: مفاهيم وابستگي و به هم پيوستگي يا ميان رشته اي، کنجکاوي و شکاکيت و يادگيري فعال.

طرح آموزش همه جانبه و مشارکتي به صورت آزمايشي در چهار فاز از سال تحصيلي 81-1380 در بيست مدرسه ابتدايي و بيست مدرسه راهنمايي چهار استان و شهر تهران به اجرا در آمده است. طراحان و مجريان طرح تلاش کرده اند تا با حداقل تغيير ممکن در برنامه موجود و کمترين هزينه ممکن، طرح را به اجرا در آورند. در اين گزارش فاز سه طرح در پايه سوم ابتدايي در سه حوزه گوناگون درون داده ها، فرايند اجرا و بازده ها به صورت جامع ارزشيابي شده است.

يافته هاي مطالعه نشان مي دهند که:

در تدوين فعاليتهاي آموزشي به حوزه مهارت بيش از حوزه هاي دانش و نگرش و به حوزه نگرش کمتر از دو حوزه ديگر توجه شده است. در تدوين اکثر فعاليتها از تلفيق دو تا چهار بعد از ابعاد چهارگونه آموزش استفاده شده است. طرح بر ابعاد شناختي و رفتاري دانش آموزان تاثير مطلوب داشته است. ميزان تاثير طرح بر ابعاد رفتاري از ميزان تاثير آن بر ابعاد شناختي و درسي بيشتر است.

با وجود اينکه رفع محدوديتها و فراهم آوردن شرايط لازم براي قضاوت درباره طرح، نياز به زمان بيشتر دارد، آشنايي بيشتر تدوين کنندگان فعاليتهاي آموزشي با ويژگيهاي اين آموزش، آشنايي با محتواي برنامه هاي درسي کشورهايي که به آموزش همه جانبه پرداخته اند و آموزش مستمر و کارآمد مديران و معلمان نيز براي موفقيت طرح ضروري است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 480
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی