برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1394 , دوره  10 , شماره  33 ; از صفحه 21 تا صفحه 33 .
 
عنوان مقاله: 

تاريخمندي ابزار هنري و معنويت ابزار در هنر اسلامي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، شهر تهران، استان تهران
 
چکیده: 

ابزار هنري، واسطه موثر در تحقق معناي اثر هنري است. نوع و شيوه تهيه اين ابزار نيز متاثر از هستي شناسي هنرمندان است. در هنرهاي اسلامي، ابزار هنري و آداب هنرمندي، از مميزات تاثيرگذار، در نتيجه کار هنري هستند. چگونگي مواد انتخابي براي ساخت ابزار، همچنين التزام به آداب انجام کار، مقوم روح معنوي در هنر اسلامي است. اين مقاله از طريق مطالعات کتابخانه اي و تحليل تطبيقي نمونه هايي از آثار هنري تاريخ جهان و ابزار هنري به کار رفته در آنها، در مقايسه با آثاري از هنر اسلامي، مي کوشد تا نشان دهد که هستي شناسي هنرمندان جهان به چه ميزان در انتخاب نوع ابزار هنري موثر بوده و هست.
نتايج اين مقاله نشان مي دهد که استفاده از ابزار هنري در هر دوره از تاريخ، رابطه مستقيمي با تفکر مسلط در آن دوره داشته است. همچنين، در قياس با ابزار هنري در هنر غير ديني، اين ابزار در هنر اسلامي دو ساحت مادي و معنوي دارند که هنرمندان، بدانها توجه مي کردند. علاوه بر اين، رعايت آداب خاص فعل هنري نيز به مثابه تضميني براي تحقق هدف غايي و اظهار عبوديت هنرمندان مسلمان از طريق هنر، به درگاه حق بوده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

یاسینی، س. (1394). تاریخمندی ابزار هنری و معنویت ابزار در هنر اسلامی. نگره, 10(33), 21-33. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=254817Vancouver : کپی

یاسینی سیده راضیه. تاریخمندی ابزار هنری و معنویت ابزار در هنر اسلامی. نگره. 1394 [cited 2021July28];10(33):21-33. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=254817IEEE : کپی

یاسینی، س.، 1394. تاریخمندی ابزار هنری و معنویت ابزار در هنر اسلامی. نگره, [online] 10(33), pp.21-33. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=254817. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 155 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی