برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1392 , دوره  5 , شماره  17 ; از صفحه 1 تا صفحه 33 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي روابط سياسي- اقتصادي کردستان عراق با ترکيه و تاثير آن بر سياست خارجي ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

روابط سياسي واقتصادي کردستان عراق وترکيه در سال هاي اخير روند رو به رشدي داشته است و ترکيه بر خلاف مواضع تند سال هاي نه چندان دور خود در قبال کردستان عراق در تلاش است تا به هر طريق ممکن نفوذ خود را در زمينه هاي مختلف در اين منطقه افزايش دهد و البته اين کشش و تمايل از سمت کردستان عراق به سمت ترکيه نيز به دلايل مختلف در سال هاي اخير تقويت شده است. وجود مولفه هاي گوناگوني از قبيل داشتن مرزهاي مشترک، مسائل مربوط به کردها، مسائل مذهبي، موضوع انرژي، مسائل اقتصادي وحمل ونقل مي توانند از مهمترين عوامل دربرقراري روابط حسنه بين ايران وترکيه و کردستان عراق باشند و از طرف ديگر موضوعهاي مربوط به سوريه، فعاليت احزاب وگروههايي مانند پ.ک.ک، ارتباط و نزديکي ترکيه و کردستان عراق با امريکا، نفوذاسرائيل در ترکيه، تلاش براي کسب استقلال کامل توسط کردهاي عراق و...نيز از عوامل ومولفه ها منفي تاثير گذار بر روابط ايران باترکيه و کردستان عراق است. روش مورد استفاده در اين پژوهش، کيفي مبتني بر رويکرد توصيفي- تحليلي بوده که بر اساس مطالعات کتابخانه اي، اطلاعات و داده هاي مورد نياز از طريق دو روش موضوعي و تحليل محتوا از منابع کتابخانه اي و اينترنتي و ساير منابع و تحقيقات مرتبط با آن، گردآوري وجمع بندي شده است. سوال اصلي مقاله عبارت است از اينکه گسترش روابط سياسي واقتصادي کردستان عراق با ترکيه در سال هاي اخير چه تاثيري بر منافع وسياست خارجي جمهوري اسلامي ايران در منطقه داشته است؟ فرضيه مقاله نيزاين است که با توجه به مواضع و سياست هاي ترکيه در منطقه وهمچنين رويکردهاي کردستان عراق در سال هاي اخير به نظر مي رسدافزايش روابط سياسي و اقتصادي کردستان عراق با ترکيه باعث دوري اين منطقه از ايران در زمينه هاي مختلف سياسي و اقتصادي ودر نتيجه به خطر افتادن مناقع ايران در منطقه خواهد شد.
يافته هاي اين مقاله نشان مي دهد که ترکيه در سال هاي اخير درزمينه هاي مختلف سياسي و اقتصادي نفوذ گسترده اي در منطقه کردستان عراق داشته است و امروزه ترکيه بزرگترين سرمايه گذاري هاي اقتصادي را در کردستان عراق انجام داده و در زمينه سياسي نيز توانسته نفوذ گسترده اي را در اين منطقه کسب کند و اين موضوع باعث نزديکي بيش از پيش کردستان عراق به ترکيه و ايجاد فاصله اي هرچند اندک در روابط اين منطقه با ايران و به خطر افتادن منافع ايران در کردستان عراق شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

کتابی، م.، و دهقان، ی.، و حیدری، س. (1392). بررسی روابط سیاسی- اقتصادی کردستان عراق با ترکیه و تاثیر آن بر سیاست خارجی ایران. تحقیقات سیاسی و بین المللی, 5(17), 1-33. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=254316Vancouver : کپی

کتابی محمود، دهقان یداله، حیدری سولماز. بررسی روابط سیاسی- اقتصادی کردستان عراق با ترکیه و تاثیر آن بر سیاست خارجی ایران. تحقیقات سیاسی و بین المللی. 1392 [cited 2021April23];5(17):1-33. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=254316IEEE : کپی

کتابی، م.، دهقان، ی.، حیدری، س.، 1392. بررسی روابط سیاسی- اقتصادی کردستان عراق با ترکیه و تاثیر آن بر سیاست خارجی ایران. تحقیقات سیاسی و بین المللی, [online] 5(17), pp.1-33. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=254316. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 562 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی