برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1379 , دوره  1 , شماره  4 ; از صفحه 47 تا صفحه 52 .
 
عنوان مقاله: 

تغييرات كمي مرتبط با سن در هسته رافه دورسال در موش بزرگ آزمايشگاهي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی سمنان، دانشکده پزشکی- گروه آناتومی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: حدود نیمی از نرون های سروتونرژیک دستگاه عصبی مرکزی در هسته رافه دورسال قرار دارند. تغییرات در سروتونین این هسته باعث اختلالات زیادی در اعمال حیاتی بدن می گردد. در اثر افزایش سن تغییرات مورفولوژیک در تعداد و قطر دندریت ها، تعداد خارهای آنها، تعداد استطاله های سلول های هسته های رافه و میزان رنگ پذیری نرون های آن ایجاد می شود، ولی بر اساس اطلاعات بدست آمده، تاکنون مطالعه ای در زمینه تغییر در تعداد نرون ها و حجم هسته ها انجام نگرفته است. از این رو هدف این مطالعه، تغییرات کمی مرتبط با سن در هسته رافه دورسال در موش بزرگ آزمایشگاهی می باشد.
مواد و روش ها: در این تحقیق از موش صحرایی ماده در سنین 3 روزه، 2 ماهه و 12ماهه از هر کدام 5 سر استفاده شده است. مغز موش ها به روش پرفیوژن با محلول بوئن فیکس شده و نمونه ها با متد Kluver&Barrera رنگ آمیزی شدند. سپس با استفاده از گراتیکول شطرنجی تعداد سلول ها و حجم هسته رافه دورسال محاسبه گردید. از آزمون آماری Kraskul-Wallis جهت مقایسه آماری استفاده شد.
یافته ها: بررسی های میکروسکوپی نشان داد که تعداد نرون های هسته رافه دورسال و حجم آن در اثر افزایش سن کاهش می یابد (P=0.04).
نتیجه گیری: کاهش در حجم و تعداد نرون های هسته رافه دورسال با افزایش سن قطعا فیزیولوژی نرون های سروتونرژیک را تحت تاثیر قرار می دهد که خود می تواند زمینه ساز بسیاری از اختلالات در سنین بالا باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

تبریزی امجد، م. (1379). تغییرات کمی مرتبط با سن در هسته رافه دورسال در موش بزرگ آزمایشگاهی. کومش, 1(4), 47-52. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=25403Vancouver : کپی

تبریزی امجد محمدحسن. تغییرات کمی مرتبط با سن در هسته رافه دورسال در موش بزرگ آزمایشگاهی. کومش. 1379 [cited 2021September26];1(4):47-52. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=25403IEEE : کپی

تبریزی امجد، م.، 1379. تغییرات کمی مرتبط با سن در هسته رافه دورسال در موش بزرگ آزمایشگاهی. کومش, [online] 1(4), pp.47-52. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=25403. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 68 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی