برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1393 , دوره  8 , شماره  25 ; از صفحه 1 تا صفحه 20 .
 
عنوان مقاله: 

مدرنيسم در اشعار فروغ و شاملو

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه و هدف پژوهش: مدرنيسم در چند دهه اخير شيوه غالب هنر در سطح جهان بوده است که با واکنش زيبايي شناسي و فرهنگي نسبت به مدرنيته و مدرنيزاسيون مشخص مي شود. ويژگي برجسته آنچه در شعر و رمان و چه در نقاشي و هنر سينما، فلسفي انديشي و انديشه ورزي عقلاني است. اين پژوهش هدف خود را در دو قسمت دنبال کرده است: بخش اول پايه نظري پژوهش است تا به سوالاتي از اين دست پاسخ دهد که مدرنيسم چيست؟ مدرنيسم در ادبيات چيست و دارا بودن چه ويژگي هايي باعث مي شود که ما اثري را مدرن بناميم؟ بخش دوم، هدفش اثبات اين ادعاست که اشعار فروغ فرخزاد و احمد شاملو آثاري مدرن هستند و طبق نظريات مطرح مدرنيسم، اطلاق صفت مدرن به آنان جايز است، و از طرفي مقايسه اشعار اين دو شاعر به لحاظ معيارهاي مدرنيستي است.
روش پژوهش: اين پژوهش به روش تحليل محتوا است و آراي نظريه رنه ولک در کتاب «نظريه ادبيات» و نيز پيتر چايلدز در کتاب «مدرنيسم» و مارشال برمن در کتاب «تجربه مدرنيته» را در نظر دارد و برخي متون فروغ و شاملو را از منظر معيارهاي شکلي و محتوايي مدرنيسم، با تحليل «مضموني» و «مقوله اي» مورد بررسي قرار مي دهد و همچنين با پيش رو قرار دادن اين متون، واکنش اين شاعران را به عنوان شکلي از گفتمان اجتماعي مدرنيسم در قالب دغدغه ها و دل مشغولي هاي نگارش مدرنيستي نشان مي دهد.
يافته ها و نتيجه گيري: يافته هاي پژوهش نشان مي دهد که در اشعار اين دو شاعر معيارهاي مدرنيستي از جمله، انديشه ژرف، فردگرايي، درون نگري، فروپاشي اجتماعي، سمبول، استعاره و... برجسته است و مطابق با اين ويژگي ها مي توان اين اشعار را مدرن ناميد. در مقايسه شعرهاي اين دو شاعر به لحاظ ويژگي هاي مدرن مي توان نتيجه گرفت که از حيث محورهايي مانند فرديت، درون نگري، خود ارجاعي و شکاکيت، شعر فروغ از بهره مدرنيستي بالاتري برخوردار است. هر دو شاعر تعهد اجتماعي و انساني نيرومندي را در شعرهايشان منعکس مي کنند و در عين حال بيشتر اشعار آنان، حاوي انديشه عميق است. در نهايت هيچ يک از دو شاعر مدرن، فلسفه انديش نيستند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

تاجیک، م.، و احدزاده نمینی، ف. (1393). مدرنیسم در اشعار فروغ و شاملو. مدیریت فرهنگی, 8(25), 1-20. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=252728Vancouver : کپی

تاجیک محمدرضا، احدزاده نمینی فرزانه. مدرنیسم در اشعار فروغ و شاملو. مدیریت فرهنگی. 1393 [cited 2021April20];8(25):1-20. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=252728IEEE : کپی

تاجیک، م.، احدزاده نمینی، ف.، 1393. مدرنیسم در اشعار فروغ و شاملو. مدیریت فرهنگی, [online] 8(25), pp.1-20. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=252728. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 279 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی