برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1393 , دوره  7 , شماره  4 ; از صفحه 455 تا صفحه 467 .
 
عنوان مقاله: 

عملکرد بيوراکتور تلفيقي ستون حباب مايع- بيوفيلتر در حذف دي کلرومتان از جريان هاي گازي آلوده

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده بهداشت، پژوهشکده محیط زیست، دانشگاه علوم پزشکی تهران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: دي کلرومتان يکي از آلايند ه هاي خطرناک محيط زيست بويژه هواي آزاد بوده و در تماس هاي حاد و مزمن، سلامت انسان را تهديد مي کند. در اين مطالعه کارايي بيوراکتور تلفيقي ستون حباب مايع- بيوفيلتر (HBCB) در حذف دي کلرومتان از جريان گازي آلوده در مقياس پايلوت و شرايط پايدار بررسي شد.
روش بررسي: آزمايشات در چهار مرحله با غلظت تقريبا ثابت دي کلرومتان (حدود
240 ppm ) و زمان ماند بستر خالي متغير به ميزان 50 s، 100،150 و 200 به انجام رسيد و علاوه بر تعيين راندمان و نرخ حذف دي کلرومتان، خصوصيات مايع مخلوط بيوراکتور ستون حباب مايع مطالعه شد و سينتيک بيوفيلتراسيون تجزيه و تحليل گرديد.
يافته ها: ميانگين راندمان بيوراکتور تلفيقي در حذف دي کلرومتان در زمان ماند بستر خالي به ميزان 200 و
150 s به ترتيب 79 و 71 درصد بود، اما با کاهش بيشتر زمان ماند بستر خالي راندمان حذف دي کلرومتان به ميزان قابل توجهي تنزل يافت، بطوري که در زمان ماند بستر خالي به ميزان 50 s، راندمان حذف دي کلرومتان به حدود 32 درصد رسيد. کاهش زمان ماند بستر خالي از 200 s به 50 s با افزايش نرخ بارگذاري منجر به افزايش نرخ حذف دي کلرومتان از12.1 g/m3.h به19.6 g/m3.h شد. نتايج تجزيه و تحليل سينتيک نشان داد که داد ه هاي سينتيک بيوفيلتراسيون بيشترين تطابق را با معادله سرعت درجه يک داشت (R2>0.99 و e%<2.2) و ثابت سرعت حذف دي کلرومتان به ميزان 1.s 0.0114 بدست آمد. بررسي خصوصيات مايع مخلوط نشان داد که تنظيم pH و هدايت الکتريکي با تناوب روزانه کافي بوده و محدوديتي در عملکرد بيوراکتور ايجاد نمي کند.
نتيجه گيري: اين مطالعه نشان داد که بيوراکتور HBCB کارايي و سرعت نسبتا بالايي در حذف دي کلرومتان از جريان گازي آلوده داشته و نسبت به شرايط متغير بهره برداري انعطاف پذير است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 99
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی