برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1394 , دوره  8 , شماره  2 ; از صفحه 163 تا صفحه 170 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان مواجهه با بنزين در کارگران پمپ بنزين از طريق ارزيابي محيطي و پايش شاخص زيستي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات آلودگی هوا، پژوهشکده محیط زیست، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: بنزن يکي از آلاينده هاي اصلي در آلودگي هوا بوده که گسترده ترين ترکيب شيميايي است که هم در فرايندهاي طبيعي و هم در فرايندهاي انساني کاربرد دارد. مواجهه بنزن موجب خطرناک ترين عوارض نامطلوب بهداشتي زيادي بخصوص سرطان خون مي گردد. هدف از انجام اين مطالعه تعيين ميزان مواجهه کارگران پمپ بنزين با بنزن از طريق اندازه گيري بنزن هواي تنفسي و شاخص زيستي ترانس، ترانس- موکونيک اسيد در ادرار است.
مواد و روش ها: اين مطالعه از نوع مطالعات مقطعي بوده که در تابستان سال 93 انجام شد. 40 پرسنل شاغل در پمپ بنزين ها (گروه مواجهه يافته با بنزن) و 40 نفر از افراد عادي جامعه به عنوان گروه کنترل (گروه مواجهه نيافته با بنزن) در اين مطالعه شرکت نمودند. نمونه هاي ادرار قبل و بعد از شيفت کاري جمع آوري گرديد. به منظور تعيين غلظت ترانس، ترانس- موکونيک اسيد در نمونه هاي ادرار از تکنيک کروماتوگرافي مايع (
HPLC) مجهز به ردياب diode array استفاده گرديد. در انتهاي شيفت کاري بنزن جذب شده بر روي کارتريج توسط کربن دي سولفيد استخراج و توسط دستگاه گاز کروماتوگرافي مجهز به دتکتور جرمي تعيين مقدار گرديد.
يافته ها: ميانگين غلظت بنزن هواي تنفسي در گروه کارگران پمپ بنزين برابر با
5.90±1.93 ppm بود که به صورت معناداري از ميانگين غلظت بنزن هواي تنفسي در گروه مواجهه نيافته (1.15±0.744 ppm) بالاتر است. ميانگين غلظت ترانس، ترانس- موکونيک اسيد در ادرار کارگران پمپ بنزين 64.75±19.47 mg/L بدست آمد که به صورت معناداري با غلظت ادراري اين ترکيب در افراد مواجهه نيافته 47.10±13.67 (mg/L) متفاوت بود.
نتيجه گيري: نتايج اين مطالعه نشان مي دهد که همبستگي مناسبي (
r=0.581) ميان غلظت ادراري ترانس، ترانس- موکونيک اسيد و غلظت بنزن هواي تنفسي وجود دارد. افراد شاغل در پمپ هاي بنزين در معرض مواجهه با غلظت هاي بالاي بنزن بوده و در اين گروه از افراد، تماس از طريق استنشاق اصلي ترين مسير مواجهه است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 151
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی